Cumartesi , 22 Ekim 2016
Ana Sayfa » Plaka Haber » 2016 Sürücü Belgesi Sınıfları
2016 Sürücü Belgesi Sınıfları

2016 Sürücü Belgesi Sınıfları

Sürücü belgesi sınıfları 2016 senesi itibari ile değişime uğradı ve yeni ehliyet sistemine geçiş yapıldı. Yeni sisteme geçilmeden önce 8 olan ehliyet sayısı yeni dönemden itibaren 18’e yükseldi. Yeni ehliyet sisteminin esas mantığı araçlara takılan yükler ile ilgili düzenlemelerdir. Belli sınırların içerisinde takılacak olan römorklara göre ehliyet sınıflarının sayıları artmıştır.

• M sınıfı sürücü belgesi bir diğer adı ile MOPED motorlu bisiklet kullananlar için verilecektir. Yaş sınırı 16 olan bu ehliyet belgesinde 2,3 ya da 4 tekerli motorlar sürülebilir.
• A1 sınıfı sürücü belgesi 2 tekerli motosikletler için verilecektir. Bu ehliyet türü için silindir hacmi 125 santimetreküpü geçemez. 11 kv güç sınırını aşamaz. Yaş sınırı ise 16 olarak belirlenmiştir.
• A2 sınıfı sürücü belgesi güç sınırı 35 kv olan 2 tekerlekli motosikletler için verilecektir. Yaş sınırı 16’dır. Bu ehliyete sahip olanlar M ve A1 sınıfını kaplayan araçları da kullanabilirler.

Otomobil ve Kamyonet Ehliyet Sınıfları
Sürücü belgesi sınıfları 2016 senesinde otomobiller için de kategoriler haline gelmiştir.
• B sınıfı ehliyet alanlar otomobil ve kamyonet kullanabilirler. 18 yaşını dolduranlar ehliyeti alabilirler. M, B1 ve F sınıfında yer alan araçları kullanabilirler.
• C1 sınıfı ehliyet alacak olanlar 3500 kg’dan 7500 kg’a kadar olan çekiciler ve kamyonları kullanabilecek. Yaş sınırı en az 18’dir ve B sınıfı tecrübesi olması gerekiyor.
• C sınıfı ehliyet kamyon ve çekici kullanacak olanlar için verilmektedir. Bu sürücü belgesinin yal sınırı 21’dir. Ehliyet deneyimi olarak B sınıfı şarttır.
• D1 sınıfı minibüs kullanacak olanlara verilmektedir. Bu sınıf araçların kapasitesi 16+1’dir. Yaş sınırı en az 21 olmalı ve B tecrübesi olmalıdır.
• Sürücü belgesi sınıfları 2016 G sınıfı sürücü belgesi iş makinesi kullanacak olanlara verilmektedir ve yaş sınırı 18’dir.

 • İlginizi Çekebilir...

  Kamyon ve Otobüs Sürücü Belgesi Nasıl Alınır

  Ehliyet Almak İçin Okumak

  Ülkemizde son zamanlarda yapılan ehliyet sınavı değişiklikleri, getirilen yeni kurallar ve eğitim yöntemleri ile sorunsuz …

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir