Perşembe , 4 Haziran 2020
Ana Sayfa / İl Alan Kodları / 0850 Nerenin Alan Kodu

0850 Nerenin Alan Kodu

Son günlerde merak uyandıran konulardan bir tanesi de 0850 nerenin kodu olduğudur. Bu konu hakkında pek çok duyum olsa da çevrenizden duyduğunuz bilgiler sizi yanıltıyor olabilir. Bu yazımızda siz değerli takipçilerimize 0850 alan koduyla ilgili bilinmeyenleri ve bu alan kodunun nereye ait olduğunu anlatacağız. 0850 alan kodu genel olarak global bir kod olarak bilinmektedir. Yani tüm Dünya’da kullanılan bir alan kodudur aslında ve ülke olarak da Kuzey Kore için tahsil edilmiştir. Geçen dönemlerde ülkemizde de bu alan kodu bir firma tarafından kullanılmaktaydı. Ülkemizde yeni hizmete girmiş olan Koç.net’in altında bir kuruluş olan ADSL ve Telefon hizmetleri için bu kod kullanılmaktaydı.

0850 Alan Kodlu Numaralar Ne Zamandan Beri Kullanılıyor?
Ülkemizde bu alan kodlu numaraların yaygın olarak kullanılmaya başlanma tarihi Mayıs 2011 ayından itibarendir. Türk Telekom bu kodu talep eden abonelerine 0850yle başlayan diğer bir adıyla da göçebe numaralar sağlamaya başlamıştır. Bir abone bu tarz bir numara aldığı zaman hiç değiştirmeden bu numarayı ömür boyu kullanabilmektedir. Şehir değişikliği gibi durumlar da bile başında alan kodu olmadığından ötürü bu numara kullanılmaya devam edilmektedir. Eğer sizi 0850 kod ile birisi arıyorsa Türkiye içerisinden bu hizmeti alan birisi tarafından aranıyorsunuz demektir. Ancak 00850 numara ile aranıyorsanız Kuzey Kore merkezli olarak aranmaktasınız.

0850’li Numaraları Arama Ücreti
Bu alan kodu ile başlayan numaraları Avea ve Türk Telekom üzerinden ararsanız dakikası 0,24 kuruşa konuşursunuz. 850’lili numaralar ise kendi aralarında birbirlerini ücretsiz olarak arayabilmektedirler. Bu alan kodu ile olan numaralar sadece Koç.net’e özel değil tüm STK’lara paylaştırılmıştır. Eğer sabit bir telefon üzerinden 0850’lili hatları ararsanız 14,60 kuruş üzerinden değerlendirmeye tabi tutulacaktır. 0850 nerenin kodu sorusunun doğru yanıtı bu makalemizde sizlere anlattığımız gibidir.

 • İlginizi Çekebilir...

  Turkcell Bilinmeyen Numaraları Öğrenme

  Merhaba arkadaşlar bir çok telefon kullanıcısının en çok merak ettiği şeylerden bir tanesi de bilinmeyen …

  2 Yorum

  1. bilgi için teşekkürler 0850 li numarayı genelikle çağrı merkezleri kullanıyor ama her alanda kullanılabilecek akılda kalıcı bir numara sistemi

  2. Bende merak ediyordum nerenin kodu olduğunu meğer şirketler vs. kullanıyormuş, paylaşım için teşekkür ederim.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.