Perşembe , 4 Mart 2021
Ana Sayfa / Plaka Haber / 2. El Araçlarda Kilometre Düşürüldüğünü Nasıl Anlarız?

2. El Araçlarda Kilometre Düşürüldüğünü Nasıl Anlarız?

Araç almayı isteyenler özellikle 2. El araçlara yönelenler satın alma işlemine geçmeden önce araçların hasar kaydını, muayenesini, sigortasını ve kilometresini sorgulatıyor. 2. El araçları satın alırken bu özelliklere çok dikkat etmeniz gerekiyor özellikle kilometre ayarları ile kolaylıkla oynanabildiği için bu tarz dolandırıcılıklar son zamanlarda artmış durumda. Merak ettiğiniz soru olan 2. El araçlarda kilometre düşürüldüğünü nasıl anlarız konusunda bu yazımızın içeriğinde altın değerinde bilgiler vereceğiz. Araç satıcıları araçlarını daha pahalı fiyattan satabilmek için sanayi sitelerine giderek bu yönteme başvuruyorlar. Sanayi sitelerinde 20 ila 90 TL arasında fiyatlara neredeyse tüm araçların kilometre ayarları değiştirilebiliyor. Kilometre ile oynamanın en büyük sakıncası ise araçların kimi parçalarının kilometreye bağlı olarak değiştiği için yeni alıcı km düşük olduğu için parçaları değiştirmeye gerek duymuyor. Bunun sonunca da değişmeyen parçalar yüzünden ölümcül ve maddi hasarlı kazalar meydana gelebiliyor.

Kilometresi Düşürülen Araçlar Nasıl Anlaşılır?

Kilometresi düşürülen araçlar servise girdiği zaman ya da rutin kontrollerde kolaylıkla anlaşılabilir. Bu yüzden aracı almadan önce mutlaka yetkili servise ya da sanayi de gitmiş olduğunuz ustanıza göstermekte fayda var.
• Eğer alacağınız aracın servis kaydı varsa mutlaka ruhsat ile birlikte sorgulatın. Son muayenesini ile km arasında gözüken rakamlar arasında fark varsa aracın km’si ile oynandığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.
• Tramer üzerinden SMS ile araç sorgulama hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bu sayede aracın kaç km’de servise girdiğini öğrenebilirsiniz ve aracın ayarları ile oynanıp oynanmadığını anlayabilirsiniz.
• Alacağınız aracın servis kaydı bulunmuyorsa mutlaka uzman kişilerden yardım istemeniz gerekiyor. Gelişen teknoloji ile beraber bilgisayarlı test cihazları ile yapılan ölçümler sonucunda aracın üzerinde oynama yapılıp yapılmadığı kolaylıkla anlaşılabiliyor.

2. el araçlarda kilometre nasıl düşürülür
ve kilometre değişti nasıl anlaşılır sorularınıza bu yollar ile yanıt bulabilirsiniz.

  • İlginizi Çekebilir...

    Yeni Ehliyet Randevu Alma Sistemi

    Yeni ehliyet randevu alma sistemi de artık online ortama taşınmıştır. Randevularınızı alabilmek için Emniyet Genel …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir