Salı , 9 Mart 2021
Ana Sayfa / Plaka Haber / 2016 Araç Muayene Ücretleri

2016 Araç Muayene Ücretleri

Araç muayene ücretleri 2016 senesinde ne kadar olacağı belli oldu. Yeni belirlenmiş olan tariflerin geçerlilik tarihi 1 Ocak 2016 tarihi olacak ve yapılmış olan zam yeniden değerlendirme oranı çerçevesinde artacak. Karayolu Trafik Kanunu ve Karayolu Taşıma Kanunuyla beraber bu kapsam içerisinde yer alan yönetmeliklerde düzenlenmiş olan belgeler, trafik cezaları ve muayene ücretleri 2016 senesi için yeniden değerlendirme oranına bağlı olarak düzenlenecek. Bahsi geçen ücretlerde, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği doğrultusunda 2015 senesi için belirlenmiş olan yeniden değerlendirme oranında bir artış yapılacak.

Verilen bilgiler doğrultusunda söylenen fiyatlara göre yılbaşından geçerli olmak üzere muayene ücretleri büyük vasıta olan otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için 258,42 TL olacak. 2015 senesinde bu araçlar için geçerli olan araç muayene ücreti 245,44 TL idi. Araç muayene ücretleri 2016 senesi için sürücüleri yakından ilgilendiriyor. Trafiğe muayenesiz araçla çıkmak hem ehliyetlere ceza puanı olarak yansıdığı gibi hem de trafik cezası olarak geri dönüyor. Minibüs, otomobil, kamyonet, özel amaçlı taşıt, römork, arazi taşıtı ve yarı römorklar için bu fiyat 2016 senesinde 191,16 TL olacak. Geçtiğimiz senenin araç muayene fiyatına baktığımız zaman bu araçlar için belirlenmiş olan ücretlendirme 181,72 TL idi. Traktör, motosiklet ve motorlu bisiklet gibi hafif araçlarda ise geçtiğimiz sene 93,22 TL olan bu fiyat yeni yıldan itibaren 97,94 TL olacak.

Yeni yıldan itibaren sadece araç muayene ücretleri değil trafik ile ilgili birçok işleme zam geliyor. Gelen zamlardan bir tanesi de muayene ile ilişkili olan araç muayene yetki belgesi zammı olacak. Araç muayene işletme yetki belgesinin ve geçici işletme yetki belgesinin ücretleri 2016 senesinde 116 TL, yola elverişlilik muayene yetki belgesi ücreti de 23 bin 706 TL olacak. Araç muayene ücretleri 2016 senesi için aracınızın muayenesini hemen yaptırın ve trafikte daha güvenli olun.

  • İlginizi Çekebilir...

    Yeni Ehliyet Randevu Alma Sistemi

    Yeni ehliyet randevu alma sistemi de artık online ortama taşınmıştır. Randevularınızı alabilmek için Emniyet Genel …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir