Salı , 9 Mart 2021
Ana Sayfa / Plaka Haber / 2016 Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar?

2016 Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar?

2016 yılı ehliyet harç ücretleri her sene zamlandığı gibi bu sene de zamlandı. Özellikle yeni ehliyet sistemine geçilmesinden sonra her ehliyet kursu fiyatlarını aynı seviyeye getirmek zorunda kaldı. Bu da ehliyetlerini yeni alacak kişiler için ücretler bakımından biraz zarar oldu. Yeni sisteme geçilmeden önce kursa kaydolanlar ve ehliyetlerini alanlar, yeni sistemden sonra ehliyet alanlara göre oldukça az ücret ödediler. Bu sene harç ücretlerine yapılan zammın miktarı %5.58 oldu. Eğer ilk defa ehliyet alıyorsanız sizler de zamlı tarife üzerinden ehliyetlerinizi alacaksınız.

2016 Yılı Ehliyet Harç Ücretleri
• A1, A2 ve A sınıfından ehliyet alacaklar harç ücreti için 133,70 TL ödeyecekler.
• B sınıfı içine ehliyet alacak olanlar 402,90 TL harç ücreti ödeyecekler.
• F ve H sınıfı için ehliyet alacak olanlar 133,70 TL harç ücreti ödeyecekler.
• Eğer sık sık yurtdışına seyahat ediyorsanız ya da uluslararası ehliyete sahip olmak istiyorsanız uluslararası ehliyet için ödeyeceğiniz harç miktarı 268,50 TL olacak.

2016 yılı ehliyet harç ücretleri bankalar aracılığı ile yatırılabiliyor. Yatırmış olduğunuz harç ücret dekontunu emniyet müdürlüklerine giderken mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Sürücü belgesi kartı için bu sene ödenecek olan harç tutarı tüm sınıflar için 128,5 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücreti de banka yolu ile yatırabilirsiniz. Tüm ehliyet grupları için harç ücreti standart tutulmuştur. Eğer sürücü belgeniz kaybolursa ya da belgenizi yeniletmek isterseniz ödeyeceğiniz fiyat bu sene geçerli olan 128,5 TL olacaktır. Ödemiş olduğunuz harç bedelinin 20 TL’si Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’na gitmektedir. Bu ücret hizmet bedeli olarak yer almaktadır. Geriye kalan 108.5 TL ise kâğıt bedeli olarak sizlere yansıtılmaktadır. 2016 yılı ehliyet harç ücretleri ile ilgili gerekli belgeler ve detaylı bilgilere diğer yazılarımızda ulaşabilirsiniz.

  • İlginizi Çekebilir...

    Yeni Ehliyet Randevu Alma Sistemi

    Yeni ehliyet randevu alma sistemi de artık online ortama taşınmıştır. Randevularınızı alabilmek için Emniyet Genel …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir