Pazartesi , 8 Mart 2021
Ana Sayfa / Plaka Haber / 2016 Sürücü Belgesi Sınıfları

2016 Sürücü Belgesi Sınıfları

Sürücü belgesi sınıfları 2016 senesi itibari ile değişime uğradı ve yeni ehliyet sistemine geçiş yapıldı. Yeni sisteme geçilmeden önce 8 olan ehliyet sayısı yeni dönemden itibaren 18’e yükseldi. Yeni ehliyet sisteminin esas mantığı araçlara takılan yükler ile ilgili düzenlemelerdir. Belli sınırların içerisinde takılacak olan römorklara göre ehliyet sınıflarının sayıları artmıştır.

• M sınıfı sürücü belgesi bir diğer adı ile MOPED motorlu bisiklet kullananlar için verilecektir. Yaş sınırı 16 olan bu ehliyet belgesinde 2,3 ya da 4 tekerli motorlar sürülebilir.
• A1 sınıfı sürücü belgesi 2 tekerli motosikletler için verilecektir. Bu ehliyet türü için silindir hacmi 125 santimetreküpü geçemez. 11 kv güç sınırını aşamaz. Yaş sınırı ise 16 olarak belirlenmiştir.
• A2 sınıfı sürücü belgesi güç sınırı 35 kv olan 2 tekerlekli motosikletler için verilecektir. Yaş sınırı 16’dır. Bu ehliyete sahip olanlar M ve A1 sınıfını kaplayan araçları da kullanabilirler.

Otomobil ve Kamyonet Ehliyet Sınıfları
Sürücü belgesi sınıfları 2016 senesinde otomobiller için de kategoriler haline gelmiştir.
• B sınıfı ehliyet alanlar otomobil ve kamyonet kullanabilirler. 18 yaşını dolduranlar ehliyeti alabilirler. M, B1 ve F sınıfında yer alan araçları kullanabilirler.
• C1 sınıfı ehliyet alacak olanlar 3500 kg’dan 7500 kg’a kadar olan çekiciler ve kamyonları kullanabilecek. Yaş sınırı en az 18’dir ve B sınıfı tecrübesi olması gerekiyor.
• C sınıfı ehliyet kamyon ve çekici kullanacak olanlar için verilmektedir. Bu sürücü belgesinin yal sınırı 21’dir. Ehliyet deneyimi olarak B sınıfı şarttır.
• D1 sınıfı minibüs kullanacak olanlara verilmektedir. Bu sınıf araçların kapasitesi 16+1’dir. Yaş sınırı en az 21 olmalı ve B tecrübesi olmalıdır.
• Sürücü belgesi sınıfları 2016 G sınıfı sürücü belgesi iş makinesi kullanacak olanlara verilmektedir ve yaş sınırı 18’dir.

  • İlginizi Çekebilir...

    Yeni Ehliyet Randevu Alma Sistemi

    Yeni ehliyet randevu alma sistemi de artık online ortama taşınmıştır. Randevularınızı alabilmek için Emniyet Genel …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir