X

2016 Yeni Ehliyet Sistemi ile Neler Değişti?

Yeni ehliyet sistemi 2016 senesinden itibaren yürürlüğe girdi ve kimilerine göre ehliyet almak artık daha da zorlaştı. Yeni yılın ilk gününden itibaren ehliyet alacak olan sürücü adayları trafikte ilk olarak stajyer sürücü olarak kabul edilecekler. Yeni ehliyet alanlar stajyerlik dönemlerinde yaptıklarına göre değerlendirilecekler. Eğer ehliyet alındığı tarihten itibaren aday 2 sene içerisinde ceza puanı 75’e ulaşırsa ehliyete el konulacak ve psikolojik durumun akıbeti için psiko-teknik testlere tabii tutulacak. Psiko-teknik belgesini alan aday tekrardan ehliyet kursuna yazılacak ve ehliyet almak için sınavlara girecektir. Stajyer ehliyete sahip olanların en çok merak ettiği soru olan ceza puan sistemi aşağıda yer almaktadır.

Yeni Ehliyet Sistemi ve Ceza Puanı
• Trafikte telefonlar konuşmak 10 puan
• Kırmızı ışıkta geçmek 20 puan
• Hız sınırını aşmak 10 puan
• Muayenesiz araç kullanmak 10 puan
• Park yasağına uymamak 20 puan
• Yayaların geçiş üstünlüğü olan yollarda yol vermemek 20 puan
• Şerit izleme kurallarına uymamak 20 puan

Yeni ehliyet sistemi 2016 sisteminde stajyer ehliyete sahip olan sürücüler trafikteki konumlarına dikkat etmedikleri takdirde bu ceza puanlarına kısa sürede ulaşabilirler ve ehliyetlerine el konulabilir.

Bununla birlikte gelen değişikliklerin arasında önceden 8 olan sürücü belgelerinin sayısı yeni yönetmelikten sonra 18’e ulaştı. Kategori işlemleri arasında araçların arkasına takılan römorklar ve bunların ağırlığı yer alıyor. Eski sınav sisteminde aracın bir kere stop edilmesi sınavı başarısız sayıyordu ancak bu şimdiki sistemde 2’ye yükseltildi. Otomatik vites araç kullanmak isteyenler bunun için özel başvuru yapabilecek ancak ehliyetlerin de yer alan ibare nedeniyle vitesli araçları süremeyecekler. Yeni ehliyet belgeleri Avrupa standartlarına olacak ve bu nedenle yurtdışın da yaşanan problemler de sonlanmış olacak. Yeni ehliyet sistemi 2016 senesinde daha profesyonel bir şekilde düzenlenerek Avrupa standartlarına getirildi.

BöcekBaşı:
Related Post