Pazar , 7 Mart 2021
Ana Sayfa / Araç Sorgulamalar / Araç Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Araç Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?

timthumb
Günümüzde kullanılan bütün araçların geçmişlerine araç hasar kaydı bulunmaktadır. Arabaların da tıpkı insanlar gibi birer kimlikleri vardır. 2. El araç alım ve satımlarında araçların hasar kaydının bilinmesi gerekir. Günümüzde maalesef araçlarda bazı özelliklerinde değişmeler yapılarak o aracın hasarları siliniyor ya da kilometreleri ile oynanıp araç daha az kilometre yapmış gösteriliyor. Özellikle lüks araçlarda 2. el olarak alırken eğer aldığınız aracın hasar kaydını kontrol etmezseniz bu durumda alacağınız fiyat olması gereken fiyatın çok çok üstünde olabilir. Bundan dolayı da dolayı mağdur olabilirsiniz. Bu gibi sebeplerden dolayı mağdur olmamak için düzenli olarak muayene olmuş araçların tercih edilmesi bu riskleri önemli ölçüde azaltacaktır. Yine de araç hasar kaydının kontrol edilmesi her zaman için önemli bir avantajdır. Bunun için yapmamız gerekenler oldukça basit.

Gelişen teknoloji sayesinde artık araç hasar kaydı internetten ya da kısa mesaj ile öğrenebiliyoruz. Aracın plakası ve araç sahibinin TC kimlik numarası ile gerekli yerlere giriş yaptığımız takdirde o aracın yaptığı km, varsa değişen parça, boya, tamir gibi bütün işlemlerinin listesini görüntüleyebiliriz. Bu sayede hem araç hakkında daha iyi fikir ediniriz hem de araç alırken olası dolandırıcılığın önüne geçmiş oluruz. Ancak yakın zamanda araçla alakalı herhangi bir sorun olmuş ya da başka bir sebepten dolayı aracı aldıktan hemen sonra bazı problemler yaşama ihtimaline karşı aracı araç hasar kaydını kontrol ettikten sonra bayiden genel bir bakım ile almak bizim için daha yararlı olacaktır.

Araçların hasar kaydını öğrenmemizin en kolay yöntemi cep telefonumuzdan operatörümüz ne olursa olsun aracın plakasını bitişik yazarak mesajı 5664’ e göndermektir. Örnek verecek olursak; telefonumuzun mesaj bölümüne 34ABC122 yazıp mesajımızı 5664 e gönderdiğimiz zaman 1-2 dakika içerisinde araca ait hasar durumu kaza durumu cep telefonumuza mesaj olarak gelecektir. Araç hasar kaydı öğrenmenin bedeli tüm operatörler için 4.00 tl’dir.

  • İlginizi Çekebilir...

    Online Trafik Ceza Sorgulama

    Vatandaşlar artık internete bağlantı imkanı bulduğu her yerden son derece pratik bir şekilde herhangi bir …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir