araç kilometre sorgulama

Araç Kilometre Sorgulama Nasıl Yapılır?

2. el araç satın alacakların ilk uyguladığı işlemlerden birisi araç kilometre sorgulama oluyor. Araç alım satımlarında dolandırıcılıkların artması üzerine ve gelişen uygulamalar ile araçların kilometresi ile oynanması üzerine araç satın alacaklar artık bu işlemi uygulamadan ve aracı kontrollere sokmadan almıyorlar. Belirli bir ücret karşılığında sanayi sitelerinde araçların kilometreleri rahatlıkla değiştirilebiliyor ve araçlar hakkında çok fazla bilgisi olmayan kişiler bu ayrıntıyı gözden kaçırabiliyor. Tramer araç satın alacakların mağduriyetlerine gidermek için yıllardır yeni hizmetler sunuyor ve bu sayede araçların hangi işlemlerden geçtiği, hasar kayıtları, kilometre taşları hepsi birer birer gözüküyor. Tramer’in en son yürürlüğe sokmuş olduğu uygulama ise 2. El araç satın alacaklar için oldukça önem taşıyor. Kilometresi değiştirilmiş bir araca kimse binmek istemez ya da çok yol kat etmiş arabaları kimse yüksek fiyatlardan satın almak istemez. Araç kilometre sorgulama hizmetleri sayesinde alacağınız aracın en son servise girdiği zaman olan km’sini rahatlıkla öğrenebileceksiniz ve bu sayede araçta bir oynama yapılıp yapılmadığını anlayabileceksiniz.

Araç Kilometre Sorgulama İşlemleri
İstemeden de olsa geçmiş yıllarda kilometresi düşürülmüş araçları yüksek fiyatlardan almış olabilirsiniz. T.C Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının veri tabanı kullanılarak geliştirilen uygulama sayesinde aracın kilometresinde bir değişiklik olup olmadığını anlayacak ve araçlara yüksek fiyat ödemekten kurtulacaksınız. Bunu öğrenmek için cep telefonunuzdan “Hasar” yazıp bir boşluk bırak plakayı yazdıktan sonra “5664” SMS göndermelisiniz. Örnek olarak “HASAR 35 XXX 3535” yazıp “5664”e göndereceksiniz. Kilometresi değişen araçlar trafikte de büyük sorunlara yol açabilir. Araçların kimi parçaları kilometrelere göre değiştiği için araç sahipleri zamanı gelmeden parçaları değiştirmek istemeyebilirler. Buda trafikte ölümcül ve maddi hasarlı kazalara yol açabilir. Araç kilometre sorgulama ile araç satın alırken kendinizi güvence altına alın.

Siz siz olun eğer 2. el araç alacaksınız kesinlikle aracın plakasını teyit ederek araç alın ve iyi bir ekspertize alacağınız aracı kesinlikle göstererek alım yapın. Günümüzde bir çok 2. el araç alan vatandaşımız düşürülen kilometre konusu ile ilgili olarak mağdur olmaktadır.

Hakkında admin

Türkiye il ve ilçelerine ait plaka, posta kodu, alan kodu olmak üzere ülkelere ait plaka ve posta kodları hakkında bilgi veren yazar.

İlginizi Çekebilir!

adıyaman plakası

02 Nerenin Plakası?

02 Nerenin Plakası? 02 Hangi İlin Plakası? 02 İlçe Plakaları Kaçtır? Adıyaman Plakası Kaçtır? Adıyaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir