Salı , 9 Mart 2021
Ana Sayfa / Plaka Haber / Araç Muayenesini Geç Yaptırmanın Cezası Ne Kadar?

Araç Muayenesini Geç Yaptırmanın Cezası Ne Kadar?

Araç muayene işlemlerini yaptırmak sadece araç muayene cezasından kurtulmak için değil hem kendi can güvenliğiniz hem de aracın güvenilirliğini arttırmak için yapıldığını unutmamanız gerekiyor. Devletin araç muayene işlemlerini belirli periyotlarla araç sahiplerine zorunlu kılması araçların güvenliğini ve yol güvenliğini arttıran etkenler arasında. Geçmişte teknolojik imkânlar az olduğu için devlet tarafından gerçekleştirilen bu muayene işlemleri hem uzun vakit alabiliyordu hem de tam kapasite ile muayene işlemleri gerçekleşmiyordu. Ancak araç muayene işlemlerinin TüvTürk tarafından özelleşmesinden sonra araçların kontrolleri teknolojik ekipmanlar ile daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştiriliyor ve fazla zaman almadan şoförler araçlarına kavuşuyorlar. Araç sahiplerinin bazıları kimi nedenlerden dolayı muayenesini geç yaptırabiliyor. Araç muayenesini geç yaptırmanın cezası şoförlerin en merak ettiği konuların arasında yer alıyor.

Gecikmiş Araç Muayene Cezası
Trafikte ekiplere yakalanmadınız ancak bir sonraki muayene zamanı geldiğinde aracınızın muayenesiz olduğu TüvTürk tarafından tespit edilmektedir. Gecikmeli aylarınız hesaplanarak bunun üzerinde bir fatura çıkarılmaktadır. Bu konu için örnek verecek olursak 230 gün gecikmiş muayene işleminiz bulunuyor. Bu süre 7 ay 20 gün olacağı için 8 ay gibi bir süre denilebilir. Gecikme işlemi için ceza uygulanırken her aya %5 ceza yazılmaktadır. Araç muayene ücretleri 2016 senesi için 191,16 TL olarak belirlenmiştir. Hesaplama da

• 8 x 0,05 x 191,16 = 76,46 şeklinde yapılıyor.

Bu cezai işlem sadece TüvTürk tarafından aracınızın muayene gecikmesi tespiti durumundaki cezadır. Trafik ekiplerine yakalandığınız zaman farklı ceza işlemleri uygulanmaktadır. Polis çevirmesine ya da diğer yetkililere yakalandığınız takdirde araç muayenesini geç yaptırma cezası 93 TL olacaktır. Ücreti peşin öderseniz 70 TL ödersiniz. Bu da trafik kuralları arasında bir suç olarak sayıldığı için 10 ceza puanınız da ehliyetinize eklenmektedir.

  • İlginizi Çekebilir...

    Yeni Ehliyet Randevu Alma Sistemi

    Yeni ehliyet randevu alma sistemi de artık online ortama taşınmıştır. Randevularınızı alabilmek için Emniyet Genel …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir