Pazartesi , 6 Şubat 2023
mtv neye göre belirlenir

Araç Vergileri Neye Göre Belirlenir?

Araba sahipleri her sene düzenli olarak senede 2 kere olmak üzere Motorlu Taşıtlar Vergisi ödüyorlar. Birçok araç sahibinin aklında soru işareti bırakan konu ise araç vergileri neye göre belirlenir? Sadece bu vergiyi karayollarında seyreden araçlar değil; deniz ulaşımı ve hava ulaşımı için hizmet vermekte olan şahsi araçlarda ödemekle yükümlülerdir. Motorlu Taşıtlar Vergisini, Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde kaydı bulunan her araç ödemekle yükümlüdür. Motorlu araçlara ait olan bu vergi aracın sicil kayıt tarihinden itibaren başlanarak, sicil kaydı silinene kadar her sene düzenli olarak ödenir. Alınan bu verginin ilk taksiti Ocak ayında, 2. Taksiti ise Temmuz ayında ödenmektedir. Araçların sicil kaydı eğer ilk 6 ay içerisinde silinirse 2. Altı ayda, 2. Dönemde silinirse bir sonraki dönemin ilk senesinde vergi ödenmez.

Motorlu Taşıt Vergilerinin Belirlenmesi
Bu ulaşım vergisinin hesaplanmasında motorlu taşıdın; otomobil, motosiklet, minibüs, kamyon ve otobüs olması göz önünde bulundurulur. Araç vergisi belirleme işlemlerinde otomobil ve motosikletlerin yaşı ve silindir hacmi göz önünde bulundurularak vergi hesaplama işlemleri yapılmaktadır. Otobüslerde aracın yaşı ve oturma kapasitesi göz önünde bulundurularak vergi belirleme işlemleri yapılmaktadır. Kamyonlarda ise aracın yaşı ve aracın azami olan ağırlığı belirlenerek vergilendirme işlemi yapılmaktadır. MTV’nin ödeme işlemleri taşıtın bağlı bulunduğu ildeki ya da ilçedeki vergi dairelerine yapılmaktadır. Bununla beraber anlaşmalı olan bankalar üzerinden de vergi ödeme işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

İnternet bankacılığı üzerinden MTV ödeyecek olanların dikkat etmesi gereken önemli bir konu bulunuyor. Buradan da ödeme işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz ancak e-dekontlar makbuz yerine sayılmadığı için bankanızdan giderek birebir olarak yaptığınız ödemenin makbuzunu istemeniz gerekiyor. Vergi ödemelerinin gecikmesi durumunda araç sahiplerine belirli miktarda cezalar uygulanmaktadır. Araç vergileri neye göre belirlenir, aracınız için kaç TL vergi ödeyeceksiniz gibi detaylı sorularınıza diğer yazılarımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hakkında admin

Türkiye il ve ilçelerine ait plaka, posta kodu, alan kodu olmak üzere ülkelere ait plaka ve posta kodları hakkında bilgi veren yazar.

İlginizi Çekebilir!

afyon plakası

03 Nerenin Plakası?

03 Nerenin Plakası? 03 Hangi İlin Plakası? 03 İlçe Plakaları Kaçtır? Afyonkarahisar Plakası Kaçtır? Afyonkarahisar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir