Cumartesi , 6 Mart 2021
Ana Sayfa / Ülke Telefon Kodları / Azerbaycan Telefon Kodu

Azerbaycan Telefon Kodu

Azerbaycan Telefon Kodu Kaçtır?

Azerbaycan ülke telefon kodu kaçtır?

Azerbaycan telefon kodu +995′ dür.

Azerbaycan ülkesinin Başkenti Bakü’dür. Para birimi Manat dır ve değerli beşinci para birimidir. Ülkenin nüfusu ise 9,537,823 kişidir. Dünyanın en eski ve en kaliteli petrolünü üreten ülkedir. Ülkede çok sayıda göçebe yaşayan insan vardır. Kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren ilk Müslüman ülke Azerbaycan’dır.

Havyar üretimini dünyaya pazarlayan bir ülkedir bir ihracatın ülke ekonomisine büyük ölçüde katkısı bulunmaktadır. Dünyada Ankara hükümetini tanıyan ilk devlet Azerbaycan’dır. Ülkede yaşayanlarının çoğu Müslümandır bunun yanında az bir kesimde de Yahudiler vardır. Ülkenin etrafı dağlarla çevrili olsa da iç kısımları ovadır ve ılıman bir iklime sahiptir.

Türkiye’yle kardeş ülke olarak bilinen Azerbaycan’ın Türkiye ile ilişkileri oldukça iyidir. Ekonomik açıdan iyi bir durumda olan ülke dünya ya ihraç ettiği havyar ve petrol sayesinde oldukça iyi bir gelir elde etmektedir. Refah düzeyi yüksek olan ülkenin ekonomik durumu bunun yanı sıra ülke de yaşayan insanlarında maddi durumu iyidir. Turizm açısından da iyi olan ülke yaz kış turist çekmektedir.

  • İlginizi Çekebilir...

    Almanya Telefon Kodu

    Almanya Telefon Kodu Kaçtır? Almanya ülke telefon kodu kaçtır? Almanya telefon kodu +49′ dur. Almanya …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir