Cuma , 13 Eylül 2019
Ana Sayfa / Ülke Plaka Kodları / Azerbaycan Uluslararası Plaka Kodu

Azerbaycan Uluslararası Plaka Kodu

Azerbaycan Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Azerbaycan ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

Azerbaycan uluslararası plaka kodu ”AZ” dir.

Kardeş ülkemiz olan Azerbaycan’ı yakından tanıyalım. Asya kıtasında yer alan kardeş ülkemiz, kendi konumunda ki en güçlü devlettir. Bölgede söz sahibi devlet arasında yer almaktadır. Ülke genelinde ılıman bir iklim olduğunu söylemek mümkün olsa da dağlık kesimelerin bulunduğu şehirlerde iklim karasal iklim özelliği göstererek soğumaya başlamaktadır.

Resmi di Azerice’dir. Türkçe ile aynı aileden gelmektedir. Bu nedenle Azeri kardeşlerimizle aynı dili kullanıyoruz desek çokta yanlış olmayacaktır. Bazı terimlerin dışından kardeşlerimizle kolayca anlaşabileceğimizi belirtelim. İnsanları Türk insanımız gibi misafirferver ve samimidir. Oldukça dostane davranışlarla bizden birileri olduklarını kolayca anlayabiliyoruz.

Ülkenin başkenti Bakü’dür. Adını Bakü-Ceyhan doğalgaz-petrol hattından hatırlayabilirsiniz. Ülkemiz ile diplomatik ilişkiler oldukça üst düzeydedir ve Azeri doğalgazı ülkemizde Ceyhan’a (Adana) kadar gelmektedir. Tarihin derinliklerin gelen dostluğumuz her geçen gün ilerlemekte ve kardeşlik tohumlarımız yeşermeye ve güçlü fidanlara dönüşerek bağlarımız kuvvetlenmektedir. Ülke içerisinde büyük kesim İslamiyeti benimsemiştir. Böylece Türk kimliklerinden vazgeçmemiş ve asimile olmamışlardır. Ülke içerisinde oldukça küçük bir kısım da farklı dinleri benimsemiştir.

 • İlginizi Çekebilir...

  ABD Uluslararası Plaka Kodu

  ABD Uluslararası Plaka Kodu Nedir? ABD ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir? ABD uluslararası plaka kodu …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.