X

Batman Alan Kodu Kaçtır?

Batman Alan Kodu Kaçtır?

Batman Telefon Kodu Kaçtır?

Batman alan kodu 488′ dir.

Batman ili ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alır. Batman ili hem yurt içi hem de yurt dışından gelen insanlara ev sahipliği yapan, tarihi dokuları koruyarak günümüze getiren, buram buram tarih kokan ilimizdir. Ülkemizin petrol ihtiyacının %20 sini karşılamasıyla da bilinen ilimizdir. Ayrıca ülkemizin ilk petrol rafinerisi Batman da bulunmaktadır. Kendi ülkemizde çıkarılan petrolün işlenmesi de yine burada gerçekleştirilmektedir.

Batman ilinde el emeği ile yapılan dokumacılık çok yaygınlaşmıştır. Hediyelik eşya olarak yapılan dokumacılık, oya ve dantel gibi işler ön plana çıkmaktadır.
Yağlı ve hamur işleri öne çıkan yemekler arasındadır. Çamur fırınlarda yapılan tandır ekmeğinin adına doyulmaz. Yurt dışından birçok turisti ülkemize çeken batman ili ekonomik açıdan ülkemize katkıdan bulunan şehirler arasında ilk sıralarda yerini almıştır.

İklim ve hava şartlarından dolayı hayvancılık temel geçim kaynağıdır. Kış mevsimin de hava şartlarının agır geçmesi nedeniyle uzun süre kar Batman’ı terk etmez.

BöcekBaşı: