X

Bingöl Alan Kodu Kaçtır?

Bingöl Alan Kodu Kaçtır?

Bingöl Telefon Kodu Kaçtır?

Bingöl alan kodu 426′ dır.

Bingöl ili Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Bingöl iline gelenlerin vazgeçemedikleri yerler arasında Bingöl ilinde bulunan yaylalar gelir. Sakin bir yaşam isteyenlerin vazgeçilmezi olan Bingöl ovası akar suları seyrek ağaçlarla sakin bir yaşam sürmek isteyenlerin adresi olmuştur. Kiğı kalesini görmek için şehir içinden gelen misafirlere ev sahipliği eden Bingöl gelen misafirlerine Muazzam yöresel yemeklerini de tattırmaktadır.

Bingöl ilinde hayvancılık geçim kaynağıdır. Hayvancılık da büyük baş ve küçük baş hayvanlar yetiştirilmiştir. Hayvancılık kadar tarım da gelişmiştir. Buğday , mısır üretim yapılmaktadır. Bingöl ilinde et li yemekler ön planda olduğu kadar yetiştirilen hayvanları doğada yemlendiği için etlerinin lezzetlerini yemekte de gösterildiği söylenir. Bu yüzden hem sağlıklı hem de lezzetli yemekler sunuluyor.

Hayvancılığın geçim kaynağı olduğu Bingöl de et yemeklerinin yanı sıra süt ve yoğurtla yapılan yemeklerde ön planda dır. Yoğurtlu köfte, içli köfte gibi. Gelenlerin görmeden gitmediği türbeler de vardır.

BöcekBaşı: