X

Burkına Faso Telefon Kodu

Burkına Faso Telefon Kodu Kaçtır?

Burkına Faso ülke telefon kodu kaçtır?

Burkına Faso telefon kodu +226′ dır.

Burkina Faso Ülkesi Afrika’da bulunan bir ülkedir. Ülkenin Başkenti Ouagadougouc dir. Resmi dili Fransızcadır. Yer altı kaynaklarının neredeyse olmadığı bu ülkede az sayıda altın ve elmas bulunmaktadır. Tarıma elverişli alanların az olmasından olayı Afrika’nın en fakir ülkesi diyebiliriz. Ülkede az da olsa tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Ülkede iki iklim gözükmektedir. Yaz aylarında çok sıcak olan ülke kuraktır kış aylarında ise bolca yağmur almaktadır.

Ülkede çok sayıda vahşi hayvanda bulunmaktadır. Aslan, tilki ve leopar bir kaçıdır. Fakir bir ülke olduğundan halkın büyük bir kısmı Fildişine çalışmaya gitmektedir. Ülkenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ekim alanı az olduğundan elde edilen mahsul yeterli değildir. Bunun yanı sıra kuraklıkta ülkeyi olumsuz etkilemiştir. Sığır ve kümes hayvancılığı yapılmaktadır.

Ecza ve petrol gibi ihtiyaçları ithal olarak yapan ülke, has tohumdan yağ çıkarılan bitki ülkenin ekonomisi için gelir kaynağı olup tarımdan fazla mahsul çıkarsa bunu da ihraç etmektedir. Okuma ve yazma oranı ülkede düşüktür. Ülke demir yolu, kara yolu ve hava alanından oluşmaktadır.

BöcekBaşı: