X

Çad Telefon Kodu

Çad Telefon Kodu Kaçtır?

Çad ülke telefon kodu kaçtır?

Çad telefon kodu +235′ dir.

Çad ülkesinin başkenti Fort-Lamydir. Ülkenin nüfusu 5 milyondur. Afrika’nın kuzeyinde bulunan bir ülkedir. Ülkenin bir kısmı çöl olup denize uzak bir ülkedir. Ülkede bataklığı andıran bir göl bulunmaktadır. Ülkede deniz olmadığından sulama alanı çok dar olup bu gölün etrafında tarım yapılmakta olup, üretilen tahıl ürünü buğday ve mısırdır.

Gölde bulunan tuz miktarı kenarlarda donmuş hale gelince halk tarafından işlenmektedir. Gölün suyu her sene azalmakta olup, çok çeşit balık bulunmaktadır. Bu gölün yanında bir balıkçı kasabası bulunmaktadır. Ülkenin iklimi farklı olup, kuzeyinde tropikal iklim görülürken iç kısımda kuraklık vardır. Ülkenin iç kısımlarında hurma ağacı da bulunmaktadır. Birçok yabani hayvanda bulunan bu ülke avcıların uğrak noktası olmuştur.

Ülkenin ekonomisi tarıma dayalıdır. Çok miktarda pirinç, fıstık ve hurma yetişmekte olup ülke için gelir kaynağı olmuştur. İhracatın hemen hemen hepsini pamuk ve fıstık kaplamaktadır. Birçok çeşit kelebek bu ülkede yaşamaktadır. Kelebek koleksiyonu görmek isteyenlerin bu ülkede koleksiyonu da görmektedir. Ekonomik açıdan hava alanı önemli rol oynarken, kara yolunu çok az bir kısmı asfalttır.

BöcekBaşı: