X

Çilimli Nerenin İlçesi?

Çilimli Nerenin İlçesi?

Çilimli Posta Kodu Kaçtır?

Çilimli Düzce’nin ilçedir.

Çilimli Posta Kodu 81750′ dir.

Çilimli Batı Karadeniz’de yer almaktadır. Çilimli’ nin nüfusu 18.834’tür. Çilimli nüfusunun 10.339’u erkek geriye kalan 8.495 i ise bayandır. Çilimli ilçesi Düzce merkeze sadece 15 km uzaklıktadır. Çilimli’nin geçim kaynağı fındık ve tütün ürünleridir. İlçe nüfusunun büyük bölümü tarımla uğraşarak geçimlerini tarımdan sağlamaktadırlar.

Çilimli ilçesi 1. derecede deprem bölgesinde yer almaktadır. İlçenin 1. derece deprem bölgesinde bulunması ilçedeki yapıların 2 kattan fazla olmamasına neden olmuştur. İlçede 2 kattan fazla yapılarak müsaade edilmemektedir.

Çilimli 1990 yılında ilçe olmuş ve Düzce’nin 1990 yılında il olmasıyla birlikte Düzce’nin ilçesi olmuştur. Çilimli’nin bağlı olduğu Düzce ili de 1999 yılında kadar Bolu’ya bağlı olan bir ilçeydi.

Çilimli ilçesinin isminin ise şuradan geldiği söylenmektedir. ” Osman Gazi’den sonra yerine geçen oğlu Orhan Gazi’nin Komutanlarından Konuralp Bey, Bizans tekfurları ile yaptığı savaşlar sonunda Konuralp ve çevresindeki Çilimli’yi Türk Hakimiyeti altına almıştır. Osmanlı Bizans döneminde Gümüşova’da çıkarılan madenlerin işlendiği ve zamanın darphanesi olduğu adının da buradan geldiği, “Çil’mi” sözcüğünün zamanla “Çilimli” olarak değişikliğe uğradığı halk arasında yaygın olarak söylenmektedir.”(Alıntı)

BöcekBaşı:
Related Post