X

Cumayeri Nerenin İlçesi?

Cumayeri Nerenin İlçesi?

Cumayeri Posta Kodu Kaçtır?

Cumayeri Düzce’nin ilçesidir.

Cumayeri Posta Kodu 81700’dür.

Cumayeri ilçesinin nüfusu 13.453′ tür. Nüfusun 6.846 erkek ve 6.607 kadındır. Cumayeri ilk olarak 1987 yılı içerisinde Gümüşova ile birleşerek Cumaova adında bir ilçe oluşturmuşlardır. 1993 yılında ise Cumayeri ilçesi Gümüşova’dan ayrılıp kendisi ayrı bir ilçe olmuştur. Düzce’nin 1999 yılında il olmasıyla da Cumayeri ilçesi Düzce’ye bağlanmıştır.

Cumayeri’nin ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Cuma yerinde genel olarak tarımla uğraşanlar fındık üretmektedirler.

Cumayeri il merkezi Düzce’ye ortalama 20 km dir. Son zamanlarda Cumayeri ilçesi doğal güzellikleriyle ön plana çıkmıştır. Özellikle son yıllarda su sporlarına olan ilgi neticesinde Büyük Melen Nehrinde RAFTİNG sporu yapılmaktadır.

Cumayeri ilçesine bağlı köyler şunlardır: Akpınar Köyü, Avlıyan Köyü, Büyükmelen Köyü, Çamlıpınar Köyü, Çelikdere Köyü, Dokuzdeğirmen Köyü, Esentepe Köyü, Hamascık Köyü, Harmankaya Köyü, Iğdır Köyü, Kızılüzüm Köyü, Mısırlık Köyü, Ordulu Karadere KöyüÖren Köyü, Sırtpınar Köyü, Subaşı Köyü, Taşlık Köyü, Üvezbeli Köyü, Yenitepe Köyü, Yeşiltepe Köyü,Yukarı Avlayan Köyü’ dür.

BöcekBaşı:
Related Post