Perşembe , 4 Mart 2021
Ana Sayfa / Plaka Haber / Ehliyet Almak İçin Okumak

Ehliyet Almak İçin Okumak

Ülkemizde son zamanlarda yapılan ehliyet sınavı değişiklikleri, getirilen yeni kurallar ve eğitim yöntemleri ile sorunsuz bir trafik hayatı kurmayı amaçlanıyor. Bu düşünce hem ehliyet almayı zorlaştırıyor, hem de gelecek açısından eğitim sahibi kişilerin trafikte yer almasını sağlayarak, daha bilinçli bir sürücü kitlesi oluşturmayı kolaylaştırıyor. Durum böyle olunca ehliyet almak isteyen kişiler daha çok çalışmak ve eğitim seviyelerini yükseltmek zorunda.

Geçmişte lise ve ya üniversite eğitimini tamamlamayan kişilerin ehliyet alması, ortaöğretim seviyesinde eğitim mezunlarına göre çok daha zor ve zahmetli. Son yapılan düzenleme ile lise mezunu olmayanlara ehliyet alma durumu da ortadan kalktı. Peki, kolay pes edip ehliyet almaktan vazmı geçeceksiniz?
Bu soruya vereceğiniz cevap evet ise biraz daha düşünün. Ehliyet almayı planlayarak oturduğunuz yerden lise ve ya üniversite okuma imkânınız varken bu planınızı rafa kaldırmayın. Hayatın her aşamasında, her yaşta kendini geliştirme imkânı var iken hele de ülkeniz bunu teşvik için işleri evinize kadar getiriyorsa kolayca var geçmeyin.
Yapmanız gereken açık öğretimden eğitiminizi işinize ve aile hayatınıza zarar vermeden tamamlamak. Bunu söylediğimizde aklınıza bunu nasıl yapacağım sorusu gelebilir. Açık öğretim sistemi 30 yılını aşmış ve teknolojiyi çok yakından takip eden bir sistem, otuz yıllık tecrübesi ile internet, ders kitapları, ders videoları, konu özetleri, ders notları ve çıkmış sorular gibi birçok kaynak alternatifi ile bunu yapabilirsiniz.

Lise eğitimi için milli eğitim bakanlığının AOL (Açık Öğretim Lisesi) programına kayıt yaptırabilir, Üniversite için ise Anadolu Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi gibi kurumların AÖF eğitim sistemine başvurarak eğitiminizi devam ettirebilirsiniz. Bakıldığında, ehliyet almak amacı ile giriştiğiniz bu eğitim serüveninde kariyerinize ve gelecek planlarınıza da yön verme şansınız olacak bunu unutmayın.

Diyelim ki kayıt yaptırdınız şimdi ne olacak, AÖL ve AÖF için binlerce materyal bulabileceğiniz siteler ve platformlar mevcut, evde ders çalışamıyorsanız gece yarılarına kadar açık oldukça güvenli kütüphanelerde bulunmakta. Sına öncesi istediğiniz çalışmayı kolayca yapmanız için size materyal sağlayan onlarca site var dedik. Bunlardan birisi AÖF Abi sitesi (www.aofabi.com ), Açık Öğretim Fakültesi Eğitim Platformu olarak faaliyet gösteren sitede AÖF Ders Notları, Konu Özetleri ve AÖF çıkmış sorular video dersler gibi yüzlerce materyali bulabilirsiniz.
AÖF eğitiminizi kolayca sağlamanız için 3 üniversite için destek sağlayan bu platformu kullanabilirsiniz. AÖF eğitimi yanı sıra AOL platformu içinde aynı özelliklere sahip faaliyet gösteren internet sitesi bulabilir ve ücretsiz destek alabilirsiniz.

Hayalinizdeki plakaya sahip hayalinizin aracını, ister keyif, isterseniz iş için olsun sürmek istiyorsanız size her açıdan kazandıracak bir şey bu Açık Öğretim. İhmal etmemenizi öneriyoruz. Başka Bir yazıda görüşmek dileği ile Mutlu Günler.

  • İlginizi Çekebilir...

    Yeni Ehliyet Randevu Alma Sistemi

    Yeni ehliyet randevu alma sistemi de artık online ortama taşınmıştır. Randevularınızı alabilmek için Emniyet Genel …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir