X

Ekvator Telefon Kodu

Ekvator Telefon Kodu Kaçtır?

Ekvator ülke telefon kodu kaçtır?

Ekvator telefon kodu +593′ dür.

Güney Amerika’nın kuzey batısı kıyısında bulunan bir ülkedir. Ülkenin nüfusu 15 milyondur. Resmi dili İspanyolcadır. Ülkenin Başkenti Quito’dir. Ekvator çizgisine yer alan bir ülkedir. Ülkede bulunan dağlar volkanik olup, aktif durumdadırlar. Bu dağlar arasında kalan kısımlarda tarıma elverişli topraklar bulunmaktadır. Bulunan bu topraklarda tarım yapılmakta olup birçok tahıl ürünü yetiştirilmektedir.

Ülkede bulunan ırmaklar sayesinde tarım yapılan bölgeler sulanmaktadır. Ekvator bölgesinde olan bu ülkede iklim değişkenlik gösterir. Bitki örtüsü değişkenlik gösteren ülkelerde tropikal ormanlar bulunmaktadır. Yağışın az olduğu bölümlerde ağaçlar ince ve dikenli çalılıktır. Ülkede yaşayan birçok vahşi hayvanda bulunmaktadır. Akbaba, puma ve tapir birkaç tanesidir.

Ülkede yaşayan halkın yarısı tarım, hayvancılık ve ormancılıkla uğraşmaktadır. Ülkede nadir ve değerli olan Balsa ağacı yetişmekte olup ekonomiye katsı sağlamaktadır. Kereste, mantar ve kauçuk üretimi yapılmak ta olup ihracı gerçekleştirilmektedir. Yetiştirilen hayvanlar sığır, domuz ve kümes hayvancılığıdır. Balık ürünlerinde ülkede bulunan en çok besin karidestir. Ülkenin en önemli gelir kaynağı doğal gaz ve petroldür.

BöcekBaşı: