Salı , 9 Mart 2021
Ana Sayfa / Ülke Telefon Kodları / Fildişi Sahili Telefon Kodu

Fildişi Sahili Telefon Kodu

Fildişi Sahili Telefon Kodu Kaçtır?

Fildişi Sahili ülke telefon kodu kaçtır?

Fildişi Sahili telefon kodu +225′ dir.

Fildişi sahillerinin Başkenti Abidjan’dir. Ülkenin resmi dili Fransızcadır. Konum olarak Gine sahilinin Kuzeyinde bulunan bir sahil devletidir. Ülkede 6 milyon kişi yaşamaktadır. Ülkede tropikal muson iklimi görülmektedir. Ülke yıl boyunca nemlidir ve yağış almaktadır. Ülkenin yer altı kaynakları yok denecek kadar az olup, akarsuları oldukça fazladır.

Tropikal iklimin avantajı olan tropikal gür ormanlar meydana gelmiştir. Sağlam ve iri ağaçlar kereste yapımında kullanılır ve ülkede ormancılık oldukça gelişmiştir. Ülkede birçok vahşi hayvan yaşamakta olup piton yılanı bulunmaktadır. Tehlikeli olan birçok hayvan bulunmaktadır. Adını alan filler eskiden sürü halinde gezerken şuanda pek rastlanmamaktadır. Ticaret için kullanılan hayvanlar neredeyse yok olmaktadır.

Ülkede yaşayan halkın okuma yazma oranı yüksek olup, ülkenin belirli noktasın da bir Üniversite bulunmaktadır. Ülkenin Başkenti önemli bir şehirdir. Büyük liman ve ticaret buradan yapılmaktadır. Ekonomisi iyi olan bir ülke olup, ekonomi tarım, ormancılık ve madenciliğe dayalıdır. İhracatın büyük kısmını kahve ve kakao almaktadır. Dünyada kahve ve kakao ihracatında ilk sıralarda yerini alan bir ülkedir.

  • İlginizi Çekebilir...

    Almanya Telefon Kodu

    Almanya Telefon Kodu Kaçtır? Almanya ülke telefon kodu kaçtır? Almanya telefon kodu +49′ dur. Almanya …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir