Perşembe , 4 Mart 2021
Ana Sayfa / Plaka Haber / HGS Nasıl Alınır? HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

HGS Nasıl Alınır? HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi ülkemizde bulunan bazı köprü ve otobanlarda ücretli gişelerden daha hızlı geçilebilmesi için geliştirilen sisteme verilen isimdir. HGS köprü ve otoyollarda trafiğin sıkışma sorunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. HGS kullanıcıları köprü ve otoban gişelerinde trafiğin sıkışması durumunda sürücülerin bu durumdan zarar görmeden daha seri şekilde geçiş yapması açısından önemlidir. HGS ülkemizdeki otobanlarda ve köprülerde şoförlerin işlerini kolaylaştırmanın yanında zamandan da kar etmelerini sağlamaktadır.

HGS Nasıl Çalışır?
Hgs sistemi şu şekilde çalışmaktadır. Araç sahiplerinin hgs almak için ptt şubelerine gitmeleri gerekmektedir. Hgs için ptt şubelerine giden araç sahiplerinin yanlarında kesinlikle araç ruhsatı ve araç sahibinin kimliğinin olması gerekmektedir aksi takdirde ptt ile sıkıntı yaşayabilirsiniz. HGS sistemine ilk alımda para yüklemesi yaparak size verilen hgs fişini aracınızın ön camına yapıştırarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Aracınızla ücretli köprü girişi yada otoban girişinde hgs yazılı alandan geçtiğiniz taktirde aracınızdaki hgs fişi okunmuş olacak ve duraklama yapmadan yolunuza devam edeceksinizdir.

HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?
Hgs sorgulama işlemi hesabınızda kalan bakiyenizi öğrenmeniz adına sizin için faydalı bir sistemdir. Peki bu hgs bakiye sorgulaması nasıl yapılır? Hgs sorgulaması yapmak için https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/hgs.jsf#login adresine girerek yukarıdaki müşteri hizmetleri giriş bölümünden üye olarak veya e devlet şifrenizle giriş yaparak bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

HGS Kaçak Geçiş
Hgs ile ilgili olarak en çok sorulan sorulardan birisi de kaçak geçiş yaptım ne yapmalıyımdır. Eğer ki hgs niz yok ve kaçak geçiş yaptıysanız geçişin 11 katına kadar cezai işlem yemiş olabilirsiniz.

HGS’ye Para Nasıl Yüklenir?
HGS’ye para yükeleme işlemi çok basit bir işlemdir. HGS ye para yükleme işlemini PTT şubelerinden, bezin istasyonlarından, marketlerden ve büfelerden bile yükleyebilirsiniz.
HGS de OGS de olguğu gibi hgsnizi kredi kartınıza tanımlayarak bakiye yüklemesi yapmanıza gerek kalmayabilir.

  • İlginizi Çekebilir...

    Yeni Ehliyet Randevu Alma Sistemi

    Yeni ehliyet randevu alma sistemi de artık online ortama taşınmıştır. Randevularınızı alabilmek için Emniyet Genel …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir