Cumartesi , 23 Eylül 2023
hgs nasıl alınır

HGS Nasıl Alınır? HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi ülkemizde bulunan bazı köprü ve otobanlarda ücretli gişelerden daha hızlı geçilebilmesi için geliştirilen sisteme verilen isimdir. HGS köprü ve otoyollarda trafiğin sıkışma sorunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. HGS kullanıcıları köprü ve otoban gişelerinde trafiğin sıkışması durumunda sürücülerin bu durumdan zarar görmeden daha seri şekilde geçiş yapması açısından önemlidir. HGS ülkemizdeki otobanlarda ve köprülerde şoförlerin işlerini kolaylaştırmanın yanında zamandan da kar etmelerini sağlamaktadır.

HGS Nasıl Çalışır?
Hgs sistemi şu şekilde çalışmaktadır. Araç sahiplerinin hgs almak için ptt şubelerine gitmeleri gerekmektedir. Hgs için ptt şubelerine giden araç sahiplerinin yanlarında kesinlikle araç ruhsatı ve araç sahibinin kimliğinin olması gerekmektedir aksi takdirde ptt ile sıkıntı yaşayabilirsiniz. HGS sistemine ilk alımda para yüklemesi yaparak size verilen hgs fişini aracınızın ön camına yapıştırarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Aracınızla ücretli köprü girişi yada otoban girişinde hgs yazılı alandan geçtiğiniz taktirde aracınızdaki hgs fişi okunmuş olacak ve duraklama yapmadan yolunuza devam edeceksinizdir.

HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?
Hgs sorgulama işlemi hesabınızda kalan bakiyenizi öğrenmeniz adına sizin için faydalı bir sistemdir. Peki bu hgs bakiye sorgulaması nasıl yapılır? Hgs sorgulaması yapmak için https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf adresine girerek yukarıdaki müşteri hizmetleri giriş bölümünden üye olarak veya e devlet şifrenizle giriş yaparak bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

HGS Kaçak Geçiş
Hgs ile ilgili olarak en çok sorulan sorulardan birisi de kaçak geçiş yaptım ne yapmalıyımdır. Eğer ki hgs niz yok ve kaçak geçiş yaptıysanız geçişin 5 katına kadar cezai işlem yemiş olabilirsiniz. Kaçak geçiş yapan sürücülerin eğer ki bakiyesi yok veya hiç hgs si yok ise  15 (on beş) gün içerisinde hesaba yükleme yapılmaz veya hgs alınmaz ise ücret 5 kat cezalı olacaktır.

HGS’ye Para Nasıl Yüklenir?
HGS’ye para yükleme işlemi çok basit bir işlemdir. HGS ye para yükleme işlemini PTT şubelerinden, bezin istasyonlarından, marketlerden ve büfelerden bile yükleyebilirsiniz.
HGS de OGS de olduğu gibi hgsnizi kredi kartınıza tanımlayarak bakiye yüklemesi yapmanıza gerek kalmayabilir.

Hakkında admin

Türkiye il ve ilçelerine ait plaka, posta kodu, alan kodu olmak üzere ülkelere ait plaka ve posta kodları hakkında bilgi veren yazar.

İlginizi Çekebilir!

türkiye plakalar

Türkiye İl Plakaları Tam Liste

Türkiye’ de il plaka kodları veya Türkiye taşıt plaka kodları, ilk iki hanesi 27 Eylül …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir