X

Iğdır Alan Kodu Kaçtır?

Iğdır Alan Kodu Kaçtır?

Iğdır Telefon Kodu Kaçtır?

Iğdır alan kodu 476′ dır.

Iğdır ili ülkemizin doğu sınırında bulunmaktadır. Anadolu’ya akınlar düzenleyen Türk devletleri tarihte Anadolu’yu ziyaret etmek için Iğdır ve çevresini kullanarak geçiş yapmışlardır. Sadece tarihi özellikleriyle değil birçok farklı özelliğiyle Iğdır ili en özel şehirlerimiz arasında yer almaktadır.

Asya’ya açılan kapımız gibi bir tabir kullansak galiba yanlış olmayacaktır. Çünkü Iğdır, Asya’ya bağlanan bir kapı görevi görmektedir. Temel geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olması yöre halkının genel anlamda bu işlerle uğraşmasından kaynaklanmaktadır.

Geniş düzlüklerin bulunduğu bir şehir olmasından dolayı, hayvancılık ve tarım oldukça gelişmiştir. Ayrıca Iğdır’ın mikro klima alanında bulunması buğday gibi birçok bitkinin yetişmesi için uygun ortamı sağlamıştır. Böylece tarımsal çeşitlilik artmıştır.
Iğdır mutfağı geniş bir yelpazeyle karşımıza çıkmaktadır. Bozbaş çorbası gibi birçok yemeği mutfağına dahil eden bir şehir yemek kültürü anlamında oldukça gelişmiş. Hemen hemen her damak tadına uygun yemeği mutfağında bulunduran Iğdır, yemeklerinin tadına bakanlarının tekrar uğramak isteyecekleri şehirler arasında ilk sıraları almaktadır.

BöcekBaşı:
Related Post