ikamet belgesi alma

İkametgah Belgesi Nereden Alınır?

İkametgah belgesi denilince akıllara ilk olarak bundan 10-15 yıl öncesi gelmektedir. Kişinin nerede oturduğu ile ilgili olarak verilen bu evrağa yıllar önce muhtarlıklardan muhtarın imzası ve mührü ile alıyorduk. Resmi bir kurum sizden ikametgah belgesi istiyorsa ne yapıp edip oturduğunuz mahallenin muhtarını bularak bu belgeyi almak zorundaydınız. Genel olarak bu belgeyi de muhtarlar ücret karşılığında sizlere vermekteydi. Peki günümüzde ikametgah belgesi nasıl alınır? İkametgah belgesi için ücret ödenir mi aşağıda sorularımıza cevap bulalım.

İkametgah belgesi genel olarak banka işlemlerinde, bir işe başvuru yaptığımızda veya yeni bir okula kayıt yapıldığında sizlerden istenmektedir. Peki en kolay şekilde ikametgah belgesini nasıl alabiliriz. Yıl olmuş 2021 ve bu işlem için e-devlet sizlerin imdadınıza yetişecektir.

e-Devlet Üzerinden İkametgah Belgesi Alma
Şuanda herkesin elinde akıllı telefonlar mevcuttur buna göre sırayla aşağıdaki işlemleri yaparak ikametgah belgesini kolaylıkla alabilirsiniz.
– İlk olarak e devlet sitesine aşağıdaki alandan giriş yapmanız gerekmektedir.

ikamet belgesi alma

– Daha sonra TC Kimlik Numaramızı ve PTT aracılığı ile aldığımız e-Devlet şifremizi giriyoruz. E devlet şifresi olmayanlar aşağıdaki linke tıklayarak e devlet şifresinin nasıl alınacağını öğrenebilirler.
E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

– E devlet sistemine giriş yapınca ana sayfada arama bölümüne ikamet belgesi yazdığınız zaman aşağıdaki alan açılacaktır oraya giriş yapıyoruz.

– Açılan sayfada bilgilendirme yazısını okudum alanını tıklıyoruz ve devam et alanına tıklayınız.

– Sonrasında belgenin kimin için alınacağı alanı çıkacaktır oradan kim için belge alacağınızı seçerek devam et butonuna tıklayın.

– Bir sonraki aşamada ise belgenin verileceği kurum seçimi yaparak kurum bilgisi yazın ve sorgula butonuna tıklayın.

– Son aşama da ikametgah belgeniz hazır belgenizi ister indirin isterseniz yazdır diyerek ikametgah belgenizin çıktısını kolaylıkla yazdırabilirsiniz.

E-devlet İkametgah Belgesi Ücretli mi?
İkametgah belgesini e devlet üzerinden aldığınız zaman hiç bir şekilde ücret ödemenize gerek kalmamaktadır. Yani geçmişte muhtardan alınan ikametgah belgeleri gibi ücret ödeme devri tamamen kapanmış durumdadır.

E-devlet Dışında İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?
Yukarıdaki e devlet yöntemi dışında da ikametgah belgesi alabilirsiniz. Ülke genelinde herhangi bir nüfus müdürlüğüne giderek de Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı söyleyerek veya kimliğinizi ibraz ederek ikametgah belgenizi ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Hakkında admin

Türkiye il ve ilçelerine ait plaka, posta kodu, alan kodu olmak üzere ülkelere ait plaka ve posta kodları hakkında bilgi veren yazar.

İlginizi Çekebilir!

bilecik plakası

11 Nerenin Plakası?

11 Nerenin Plakası? 11 Hangi İlin Plakası? 11 İlçe Plakaları Kaçtır? Bilecik Plakası Kaçtır? Bilecik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir