k yetki belgesi

K Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar

K belgesi yurt içinde eşya taşımacılığı yapacak kimselere verilen belgedir. Taşıma türü çeşitlendikçe ya da yapılacak taşımanın şekline göre belgeler de çeşitlenmektedir. K1 yetki belgeleri ticari amaç güderek eşya taşımacılığı yapanlara sağlanmaktadır. Bu belge için başvuracak olan kişilerin ticari yönden kayıt ve tescil edilmiş eşya taşımaya yarayacak olan 1 tane öz mal birim araca sahip olması gerekiyor. Öz mal çekici türünden araçların katar ağırlıklarıyla öz mal kamyon ve öz mal kamyonet tarzı araçların azami yüklü ağırlıklarının toplamda 35 tondan az olmaması ve 10.000 TL sermayeye sahip olmaları gerekiyor. Ancak sadece kamyonetlerle il içerisinde ya da şehirler arasında taşımacılık yapmak için başvuracak bireylerden, 1 adet öz mal birim araç haricinde asgari kapasite ve sermaye şartı aranmamaktadır ve bu kişiler için verilecek belgeler de %75 indirim uygulanmaktadır. K belgesi almak için gerekli evraklar bulunmaktadır. Bu evrakları yazımızın devam kısmında bulabilirsiniz.

K Belgesi Almak İçin İstenen Belgeler

• Firma yetkilisi tarafından imzalanıp kaşe vurulan başvuru dilekçesi,
• Ticaret odalarından alınmış olan başvuru formu,
• Bireysel firmalarda bireyin, şirketlerde ise şirket ortakları ile temsili yetkisi bulunan kişilerin adli sicil belgeleri ve nüfus cüzdanı fotokopileri istenmektedir,
• Şirketi temsil ve ilzama yetkisi olan kişi ya da kişilerin imza sirküleri( aslı ya da noter onaylı suretler olabilir )
• Ticaret sicil gazetesi ve oda kayıt belgeleri (Belge üzerinde taşımacının unvan, adres, kayıt tarihi, çalışma konusu, sermayesi de bulunmak zorunda)
• Kira kontratı, tapunun bir örneği ya da ikametgâh, şirketler için ise kira kontratı ya da tapu örneklerinden herhangi bir tanesi
• Vukuatlı nüfus cüzdanı örneği
• Kayıtlı olduğu vergi dairesi üzerinden faaliyet belgesi (Belge üzerinde karayolu ile yük taşımacılığı yapabilir ibaresi bulunmak zorundadır)
• Gerekli yetki belgesi için bireylerin 30 ton azami yüklü ağırlığı dolduran kendi adlarına öz mal ticari araçların ruhsat fotokopileri, şirketler içinse 110 ton şirket adına kayıtlı araçların ruhsat fotokopileri.

K belgesi almak için gerekli evraklar tamamlandıktan sonra başvuru yapılabilir ve K belgesine sahip olabilirsiniz.

Hakkında admin

Türkiye il ve ilçelerine ait plaka, posta kodu, alan kodu olmak üzere ülkelere ait plaka ve posta kodları hakkında bilgi veren yazar.

İlginizi Çekebilir!

türkiye plakalar

Türkiye İl Plakaları Tam Liste

Türkiye’ de il plaka kodları veya Türkiye taşıt plaka kodları, ilk iki hanesi 27 Eylül …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir