X

Katar Telefon Kodu

Katar Telefon Kodu Kaçtır?

Katar ülke telefon kodu kaçtır?

Katar telefon kodu +974′ dür.

Katar ülkesinin Başkenti Doha’dır. Resmi dili Arapçadır. Yaşayan halkın büyük bir kısmı Müslümandır. Güneyi çöl olan ülkenin Kuzeyi otlaklarla kaplıdır. Ülkenin içinde akarsu olmadığı için, aratma yöntemi ile içme suyu kullanılmaktadır. Ülkenin en önemli yer altı zenginlikleri petroldür. Petrol ülkenin refah düzeyini arttırmış olup ekonomiye de katkı sağlamıştır.

Ülkede sıcaklık yaz aylarında yüksek dereceye çıkmaktadır. Kış aylarında yağışlar olabilir fakat hava soğuk olmaz. Yaşayan halkın büyük kısmı Arapça konuşmaktadır. Okuma ve yazma bilme oranı oldukça düşüktür. Tarım da gelişmektedir önceden sulama teknikleri yüzünden oldukça düşük olan verim şuanda modern yöntemler sayesinde daha verimli hale gelmiştir. Ülkede inşaat sektörü gelişmiştir.

İhracat bakımından petrol ilk sırada yerini almaktadır. Amonyak ve sebze ihracatın bir diğer koludur diyebiliriz. Ülkede her türlü ulaşım sağlanmaktadır. Karayolu, hava yolu ve deniz yolu yaygındır. Gelen turistlerin her türlü tercih edebileceği çok gelişmiş yollar bulunmaktadır. Ulaşım sıkıntısı çekmeden rahatça istediğiniz yere ulaşım sağlayabilme imkânınız vardır. Ülkede bulunan liman ticaret amaçlı kullanılırken, ulaşım içinde kullanılmaktadır.

BöcekBaşı: