Cumartesi , 27 Şubat 2021
Ana Sayfa / Ülke Plaka Kodları / Katar Uluslararası Plaka Kodu

Katar Uluslararası Plaka Kodu

Katar Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Katar ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

Katar uluslararası plaka kodu ”Q” dur.

Katar ülkesi Arap yarımadasının doğusunda bulunmaktadır. Ülkenin tahmini nüfusu 2.2 milyon kişidir. Ülke su ihtiyacını kuyu ve arıtma tesislerinden elde etmektedir. Bir tarafı çöl diğer tarafı ise otlak olan ülkede hayvancılık gelişmiştir. Ülkenin kenarlarında inci çıkartılmaktadır.

Kurak bir iklim hüküm sürmektedir. Yaz aylarında çok sıcak olana ülkede kış aylarında çok az yağmur yağmasıyla serinler ama kış yaşanmaz. Ülkenin tamamı Müslüman sayılabilir ve Arapça konuşulmaktadır. Yaşlı kesim okuma yazma bilmezken genç kuşak okuma yazma bilmektedir. Petrol bakımından çok zengin olan ülke ekonomik açıdan da rahattır. Ülkeye gelen turistlerin de ekonomiye katkısı büyük ölçüdedir.

Petrol ülkenin refah düzeyini arttırmıştır. Suyun bol olmamasından dolayı önceden tarım bu kadar gelişmemişken simdi teknoloji ile sebze ihraç bile edilmektedir. İhracatın neredeyse tamamının petrol sayesinde yapan katara ulaşımda kolaydır. Hava ulaşımı, deniz ve kara yolu ulaşımları vardır. Katara geldiğiniz de hediyelik katarın sembollerinden olan hediyeler alabilirsiniz. Çarsılarına gidip tarihi yerleri gezebilirsiniz. El dokuması halılar ve altından yapılmış ürünler satın alabilirsiniz.

  • İlginizi Çekebilir...

    Almanya Uluslararası Plaka Kodu

    Almanya Uluslararası Plaka Kodu Nedir? Almanya ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir? Almanya uluslararası plaka kodu …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir