X

Kazakistan Telefon Kodu

Kazakistan Telefon Kodu Kaçtır?

Kazakistan ülke telefon kodu kaçtır?

Kazakistan telefon kodu +7′ dir.

Kazakistan ülkesi Orta Asya ve Doğu Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Müslüman bir ülke olan Kazakistan dokuzuncu büyük ülke olarak sıralamada yerini almıştır. Kazakistan Müslüman ülkeler arasında en zenginidir. 15 milyon nüfusa sahiptir. Ülkede dağlar ve engebeli vadiler bulunmaktadır. Ülkede birçok akarsu vardır. Bu akarsular küçük olsa dahi tarım için önem taşımaktadır.

Ülkede ser bir şekilde hüküm süren kara iklimi bulunmaktadır. Bölgelere göre iklim çok farklılık göstermektedir. Ülkede bulunan vadilerde çok sert kasırgalar esmektedir. Yeraltı kaynakları bakımından çok zengindir. Zengin kömür yatakları ve petrol bulunmaktadır. Ülkede bulunan petrol ülke ekonomisini güçlendirmiş ve bunun yanı sıra, yaşayan halkın refah düzeyini yükseltmiştir.

Petrolün bulunmasından daha sonra ekonomisi canlanan ülkede kömürde yardımcı bir ekonomik kaynak olmuştur. Ülkede bulunan çöllerde az sayıda çalılık bulunmaktadır. Ormanlarda ise av hayvanları ve antilop gibi yabani hayvanlar görmeniz mümkündür. Ülke zaman zaman çıkan kum fırtınalarına esir düşmektedir. Çölün bulunduğu bölgeden esen rüzgâr hayatı olumsuz etkilemektedir. Okullarda Rusça eğitim verilmektedir.

BöcekBaşı: