X

Kırgızistan Telefon Kodu

Kırgızistan Telefon Kodu Kaçtır?

Kırgızistan ülke telefon kodu kaçtır?

Kırgızistan telefon kodu +996′ dır.

Kırgızistan ülkesinin başkenti Bişkek’tir. Denize kıyısı olmayan bir ülkedir ve ülkenin nüfusu 5 milyondur. Ülke topraklarının büyük bir kısmı dağlarla kaplıdır. Ülkenin yüksek kesimlerindeki dağlarında kar dört mevsim eksik olmaz diyebiliriz. Dağların eteklerinde rüzgar hakimken üst kısımlarda ise soğuk etkilidir. Ülke maden yönünden oldukça zengindir. Tanrı Dağında bulunan altın kaynakları ve petrol yatakları vardır.

Bulunan petrol yatakları ülke açısından önemli gelir kaynağı ve ekonomik açıdan büyümesi sağlamış olsa da bunun yanı sıra ülkede yaşayan halkın refah düzeyini arttırıştır. Ülkenin kuzey bölgesi vadi ve yamaçlarla kaplıdır. Ülkeye tatil amaçlı gelen insanlar ülkenin tarihini görebilir bunu yanı sıra adrenalin sevenler yamaç paraşütü yapabilirler birçok aktiviteye katılmanız da mümkündür.

Bunların yanı sıra ülke eğitim açısından gelişmiş olup, okuma ve yazma bilen kişi sayısı oldukça yüksektir. Ülkenin ekonomisi tarım ve madenciliğe dayanmaktadır. Yer altı zenginliklerinin değerlendirilmesinin yanı sıra, tarımda önemli ihracat kaynağıdır. Üretilen tarım ürünleri buğday, şekerpancarı, mısır ve tütündür. Bunların yanında sebze ve meyvede vardır.

BöcekBaşı: