zorunlu kış lastiği

Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

Kış geldi çattı. Soğuk yüzünü göstermeye başladı. Çoğu insan kış mevsimini özlese bile kış mevsimi beraberinde birçok sıkıntıyı getiriyor. Hava şartlarından dolayı işini tam yapamayan işçiler, yolları etkileyen hava durumundan dolayı kaza yapan insanlar… Elbette bunların hepsi üzücü şeyler. Kışın sürücülerin güvenliği açısından tasarlanmış bir uygulama var. “Kış Lastiği Uygulaması”. Bu makalemizde sizlere kış lastiği uygulaması ve ne zaman başladığı hakkında bilgi vereceğiz.

Öncelikle kış lastiğinin yaz lastiğinden farkına bir açıklık getirelim. Yaz lastikleri, sıcaklık 7 derecenin altına düşerse sertleşir ve yola tutunmakta zorlanır. Fakat özel olarak yapılan kış lastikleri ise daha yumuşak malzemeler kullanılarak hazırlanılır. Genel olarak karda ve buzda kayganlığı önler. Bu sayede daha güvenli yolculuk sağlanır. Halk arasında genelde masraftan kaçınılmak için kış mevsiminde yaz lastiği kullanılır. Kar yağdığında ise yaz lastiğine kar zinciri takarlar. Bu kesinlikle yanlıştır. Çünkü kış lastikleri, sadece kar yağdığında değil; kış mevsiminde hava soğuk olunca yolların sıcaklıklarının düşmesine karşı yola tutunmasını da sağlar. Özellikle buzlanmalara karşı etkilidir. Ayrıca kış lastiği, 4 tekerleğe de takılmalıdır.

Karayolu Trafik Kanunu ve Trafik Yönetmeliği’ne göre karlı ve buzlu yollarda kar zinciri bulundurmak zorunludur. Eğer karlı ve buzlu yollarda kış lastiği yetersiz kalıyor ise kötü bir kaza gerçekleşmeden kış lastiklerine kar zinciri takılmalıdır. Ayrıca yeni kış lastiği taktıran sürücülerin kuru yol üzerinde 200 – 300 km arasında yüzey alıştırması yapması gerekir. Yüzey alıştırması yapmadan önce kesinlikle kar üzerinde kullanmayın.

01.12.2022 (1 Aralık 2022) tarihi itibariyle şehirler arası yük ve yolcu taşıyan, bütün ticari araçlara kış lastiği takılması zorunludur. Bütün ticari araçların trafiğe gerekli donanımları sağlayarak çıkması gerekmektedir. Ticari araç sahipleri bu genelgeye uymazsa 1152 TL idari trafik cezasına çarptırılacaktır. Kış lastiği üzerinde, lastiğin kış lastiği olduğunu kanıtlayan sembol olmak zorundadır. 1 Aralık 2021 tarihinde başlayacak olan kış lastiği uygulaması, 1 Nisan 2023 tarihinde bitecek. Unutmayın! Kış lastiği uygulaması her ne kadar masraflı bir uygulama olsa da hayatınız her şeyden önemli. Bunun bilincinde olun!

Ticari araçlar için geçerli olan kışlık lastik uygulamasına uymayan sürücüler için uygulanan idari para cezası 2023 yılı Ocak ayı itibari ile %125 oranında artacağını da ayrıca belirtmek gerekmektedir.

Hakkında admin

Türkiye il ve ilçelerine ait plaka, posta kodu, alan kodu olmak üzere ülkelere ait plaka ve posta kodları hakkında bilgi veren yazar.

İlginizi Çekebilir!

bilecik plakası

11 Nerenin Plakası?

11 Nerenin Plakası? 11 Hangi İlin Plakası? 11 İlçe Plakaları Kaçtır? Bilecik Plakası Kaçtır? Bilecik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir