X

Libya Telefon Kodu

Libya Telefon Kodu Kaçtır?

Libya ülke telefon kodu kaçtır?

Libya telefon kodu +218′ dir.

Libya Afrika kıtasının kuzeyinde yer alan bir ülkedir. Ülkede yaşayan nüfusu 6 milyondur. Ülkenin başkenti ise Trablusgarp dur. Ülke Afrika’nın büyük ülkelerinden birisidir fakat ülke çöl ve kurak arazilerle doludur. Ülkede genellikle çöl iklimi görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak geçerken kışları ise kışları ise ılık geçmektedir. Zaman zaman az yağışlar görülmektedir.

Ülkenin kuzeyinde üzüm bağları ve meyve ağaçları bulunurken, güney bölgesinde ise çalılık ve dikenli ağaçlar bulunmaktadır. Bunun sebebi ise değişkenlik gösteren iklimdir. Yaşayan halkın büyük kısmı Müslüman olup, okuma ve yazma oranı da oldukça düşüktür. Eğitim Arapça dilinde verilmekte olup, yaşaya halkta Arapça konuşmaktadır.

Ülkenin ekonomisine katkıda bulunan unsur ise turistlerdir. Birçok antik kentin olması ve tarihi kalıntıların bulunması ülkeye çok sayıda turist gelmektedir. Tatilciler geldiğinde ünlü Sahra çölünde gezintiye çıkabilir. Fakat zaman zaman oluşan çöl fırtınası yaşayan halkı ve gelen turistleri olumsuz etkilemektedir. Ülkede bulunan plajlar ve çamlık alanlar gelen turistleri cezbetmektedir. Ekonomi kötüye giderken, petrolün bulunması ekonomiyi iyi duruma getirmiştir.

BöcekBaşı: