X

Lübnan Telefon Kodu

Lübnan Telefon Kodu Kaçtır?

Lübnan ülke telefon kodu kaçtır?

Lübnan telefon kodu +961′ dir.

Lübnan Güneybatı Asya’da bulunan bir devlettir. Ülkenin başkenti Beyrut’tur. Yaşayan halkın nüfusu 4 milyondur ve ülkede Müslüman sayısı diğer inançlara göre fazladır. Küçük bir ülke olmasına rağmen ülkenin yeryüzü şekli oldukça farklıdır. İklimde de değişkenlikler olabilir, yazları sıcak ve kurak geçerken kışları ise soğuk ve yağışlı geçmektedir. Yüksek kesimler ve dağlarda yağış fazla olurken şehir merkezinde bu yağışların azaldığı görülmektedir.

Ülkenin yer altı kaynakları yok denecek kadar azdır fakat verimli topraklara sahiptir. Tarıma elverişli alanların hepsi ekilememektedir. Bunun nedeni ise sulama alanının yetersiz olmasından dolayıdır yeterli su olmadığı için ekim alanlarının bir kısmı sulanmakta ve mahsul elde edilmektedir. Tarım ülke içine yetmektedir

Ekonomik ve ihracat açısından tarım pek önemli değildir. Tarımın yerini tutan ve getirisi tarımdan daha fazla olan petrol ekonomiye katkı sağlamaktadır. Refah düzeyini yükseltmiş olup, ülke ekonomisine de katkıda bulunmuştur. Ülkede okuma ve yazma oranı oldukça yüksektir. Fakat Hristiyan kesim eğitimli alanı oluşturmaktadır. Okuma ve yazma oranında erkekler kadınlara göre daha ön plandadır.

BöcekBaşı: