Salı , 9 Mart 2021
Ana Sayfa / Ülke Plaka Kodları / Mısır Uluslararası Plaka Kodu

Mısır Uluslararası Plaka Kodu

Mısır Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Mısır ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

Mısır uluslararası plaka kodu ”ET” dir.

Mısır kuzey Afrika’da yer alan bir ülkedir. Ülkenin başkenti Kahire dir yaklaşık nüfusu 89,579,670dir. Dünyanın en büyük akarsularından birisi olan Nil nehri bu ülkeden geçmektedir. Ayrıca Nil nehrinin dünya tarihi açısından da önemi bulunmaktadır. Eski mısırlıların ürünlerini Nil nehri taşarak yok etmektedir bu duruma bir son vermek isteyen mısırlılar Nil nehrinin taşma zamanlarını hesapladı aynı zamanda taşma sonrasında meydana gelen arazi sınırlarındaki bozulmaları engellemek için geometri alanında çalışmalar yapmışlardır. Böylece Nil nehri çeşitli matematiksel terimlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Sahra çölü ülkenin en büyük çölüdür. Gündüzleri sıcaklık değerleri 60 dereceye ulaşırken geceleri ise -60 derece olmaktadır. Bu nedenle fiziksel çözünme meydana geldiğinden dolayı bölgedeki taşlar zamanla genleşip büzüşmenin bir sonucu olarak esnemekte ve küçülmektedir. Bu nedenle taş ve kaya parçaları zaman içersin de ufalanmakta ve parçalanmaktadır. Çöllerin kumlarla kaplanmasının nedeni de budur.

Çöllere kolay kolay yağmur ve kar yağmaz bu nedenle herhangi bir bitki örtüsünden bahsetmek mümkün değildir. Yer yer görülen su birikintileri etrafında küçük ağaçlar ve ot toplulukları görmek mümkündür.

  • İlginizi Çekebilir...

    Almanya Uluslararası Plaka Kodu

    Almanya Uluslararası Plaka Kodu Nedir? Almanya ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir? Almanya uluslararası plaka kodu …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir