X

Moğolistan Telefon Kodu

Moğolistan Telefon Kodu Kaçtır?

Moğolistan ülke telefon kodu kaçtır?

Moğolistan telefon kodu +976′ dır.

Moğolistan ülkesinin konuştuğu resmi dil Halha Moğolcası’dır. Ülkenin başkenti ise Ulan batur’dur. Moğolistan denize kıyısı olmayan bir şehirdir. Ülkenin başkenti olan Ulan batur da halkın neredeyse yarısı yaşamaktadır. Tarıma elverişli alanları çok az olup, ülke bozkır ve bir kısmı da çöldür. Denize kıyısı olmayan ikinci büyük ülke olma özelliğini taşımaktadır.

Ülke kara ikliminin etkisi altındadır. Az yağış ve sıcaklık değişkenlik göstermektedir. Ülkenin ırmakları ve denizleri genellikle donmuş haldedir. Kışın çok soğuk olan havada hafif kar görülmektedir. İklim değişkenlik gösterdiği gibi kışın çöl fırtınaları da çıkmaktadır. Dağlardan kar eksik olmaz diyebiliriz. Ülkenin geçim kaynağı hayvancılıktır diyebiliriz. Yaz aylarında yağmurun yağmasıyla oluşan otlak bölgeler hayvan yetiştirmek için avantaj olmaktadır.

Ülke de yabani hayvanları da görmek mümkündür. Yer altı kaynaklarının aranmasında dinozor fosillerinin görüldüğü gözlenmiştir. Maden kömürü, bakır ve altın ülkede bulunan yer altı kaynaklarından sadece bir kaçıdır. Ülkede sanayi tekstil ve çimento yönünden gelişmiştir. Ülkenin başkentinde et paketlemek üzere yeni yeni sanayiler gelişmiştir.

BöcekBaşı: