X

Osmaniye Alan Kodu Kaçtır?

Osmaniye Alan Kodu Kaçtır?

Osmaniye Telefon Kodu Kaçtır?

Osmaniye alan kodu 328′ dir.

Osmaniye ili Ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarımın ön planda olması sebebiyle Osmaniye fıstığı meşhurdur. Osmaniye ilinde Zorkun yaylasına çıktığınızda temiz havayı içinize çekebilir ve ailece piknikler yapılabilir.

Ata Korkut Üniversitesinin bulunduğu Osmaniye ili öğrencilerin şehre gelmesiyle gelişmesi hızlı ve etkili olmuştur. Üniversitenin şehir ekonomisine katısı olmuştur. Zorkun yaylasından gelen Osmaniye’nin fıstığı kadar içme Suyu da meşhurdur.

Tarihi görüp öğrenebileceğimiz Karatepe alıntılarının bulunduğu alan hava müzesi olmuştur. Tarım da gelişen Osmaniye ilinde arpa, buğday, mısır özelliklede yer fıstığı üretimi yapılmaktadır. Osmaniye ye bağlı Düziçi ilçesinde tarihi kalıntıları görmemiz mümkündür bunlar; kurtlar kalesi ve sumar kalesini görebiliriz.

Her yörede olduğu gibi Osmaniye ilininde kendine özgü yöresel lezzetleri vardır. Akla ilk gelen Bayramlarda baklava yerine gelen misafirlere sunulan Kömbe dir. Kömbe nin çeşitleri vardır ama en çok tercih edileni tahinli ve üzümli Kömbe dir. Hayvancılığın yaygın olması nedeniyle et yemekleride rövanştadır. Zorkun tava ilkler arasında yerini almıştır.

BöcekBaşı:
Related Post