Cumartesi , 6 Mart 2021
Ana Sayfa / Ülke Telefon Kodları / Özbekistan Telefon Kodu

Özbekistan Telefon Kodu

Özbekistan Telefon Kodu Kaçtır?

Özbekistan ülke telefon kodu kaçtır?

Özbekistan telefon kodu +998′ dir.

Özbekistan ülkesinin başkenti Taşkent’tir. Ülkede konuşulan ve yasal olarak geçerli olan dil Özbekçe ve Rusçadır. Ülkede yaşayan halkın büyük bir kesimi Müslümandır. Bunun yanı sıra ülkede yaşayan başka dinlere mensup insanlarda yaşamaktadır. Ülkenin iklimi yazları sıcak ve kurak kışları ise soğuktur. Şehir de yağış pek fazla gözükmese de yüksek kesimler ve dağlara zaman zaman yağmaktadır.

Çöl gibi olan kurak alanlarda yabani ve sürüngen hayvanları görmeniz mümkündür. Sulak alanlarda ise ayı ve birçok kuş türünü görmek mümkündür. Ülkenin başkenti olan Taşkent tarım için uygun şehirdir. Şehirle tarıma elverişli ve uygun birçok toprak bulunmaktadır. Kuraklığın yaygın olduğu ülkede modern sulama yöntemleri ile az suda çok veril elde edilebilmektedir.

Çöl kısımları ise hayvancılığa elverişlidir. Bunun yanı sıra domuz, inek ve koyun gibi hayvanların yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkede kullanışlı olan karakul koyun postu için ve bunun üretimi için sanayileşme başlamıştır. Bir başka sanayileşme ise çimento, giyim, içki ve dokuma gibi dallarda gelişme göstermektedir. Ülkenin ekonomik durumu iyi durumdadır.

  • İlginizi Çekebilir...

    Almanya Telefon Kodu

    Almanya Telefon Kodu Kaçtır? Almanya ülke telefon kodu kaçtır? Almanya telefon kodu +49′ dur. Almanya …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir