X

Özel Plaka Nasıl Alınır?

Her sürücü adayının hayalidir. Güzel bir araba ve özel bir plaka. Özel Plaka modası Türkiye’de son zamanlarda epey yaygınlaştı. O kadar ileri gidildi ki artık ikinci el araba satın alırken özel plaka varsa fiyatı ona göre değişiklik göstermeye başlar hale geldi. Bu yazımızda size özel plakanın nasıl alınacağı konusunda bilgi vereceğiz.

Toplumun büyük bir ilgi odağı haline gelen, özellikle araba hastalarının dikkatini çekmeyi başaran özel plakalar gün geçtikçe dahada ilgi çekmeyi başarıyor. Bu trend artık o kadar büyüdü ki sürücüler artık isminin baş harflerini, tuttuğu takımın kısaltmasını, desteklediği siyasi partinin kısaltmasını ve daha birçok şeyi özel plakaların üzerine ekletiyor. Hatta özel plaka furyası, insanları araba alırken plakasına dikkat ettirtecek kadar derinden etkiledi. Özellikle ülkemizin geçtiği bu politik noktada, siyasi partileri simgeleyen plakalar çok önemseniyor. Siyasetin merkezi olan İstanbul’da ise bu duruma çoktan alışıldı. Yolda yürürken arabaların üzerinde “AKP,CHP,MHP” gibi plakaları görmek mümkün. Bunun yanı sıra “GS,FB,BJK,TS” gibi plakalarla da karşılaşabilirsiniz.

Özel Plaka Nasıl Alınır ?

Özel plaka alabilmek için Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne gitmelisiniz. Boş plakaları görmek için Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın Araç Sorgulama bölümüne bakabilirsiniz. Özel plaka alırken ikamet ettiğiniz evin adresine kayıt etmelisiniz. Sıfır araç aldıysanız özel plaka işleminiz daha kolay olacaktır. Özel plaka alırken Trafik Tescil Şube Müdürlüğü sizden bağış isteyecektir. Eğer bağış vermezseniz özel plaka alma süreniz uzayacaktır ve işlem zorlaşacaktır. Eğer plakayı başka birisinden alıyorsanız aldığınız kişiye ve müdürlüğe ücret ödemelisiniz. “PKK,PYD” gibi terör örgütlerini çağrıştıran özel plakalara izin verilmemektedir.

Eğer özel plakayı bir kurum veya şirket için çıkartmak istiyorsanız 6 aylık giriş ve çıkışlara dair faaliyet belgesini müdürlüğe teslim etmelisiniz. Şirket plakaları, bireysel plakaların aksine yüksek miktarda vergi ödemek zorundadır. 5.000 TL – 15.000 TL arasında vergi ödemeyi gözden çıkarmalısınız.
Unutmayın! Özel plaka alma işlemi ilden ile farklılık gösterebilir.

BöcekBaşı:
Related Post