X

Romanya Telefon Kodu

Romanya Telefon Kodu Kaçtır?

Romanya ülke telefon kodu kaçtır?

Romanya telefon kodu +40′ dır.

Romanya bir Doğu Avrupa ülkesidir. Ülkenin yaklaşık nüfusu 19 milyon kişidir. Ülkenin toprakları engebeli olup, dağlık bölgeler oldukça fazladır. Ülkede genel olarak kara iklimi hüküm sürmektedir. Ülkenin kışı karlı ve soğuk geçerken yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Yazları ve kışları tatil için ülkeye gelmek mümkündür. Kışları kayak yapabilir ve birçok kış sporuna tanıklık edebilirsiniz.

Ülkede ormancılık oldukça fazla gelişmiştir. Ülkenin yarısından fazlası dağlık alandır. Bunun yanı sıra tarıma elverişli alanlarda bulunmaktadır. Kibrit üretimi ve kerestecilik gelişmiştir. Ülkenin yer altı kaynakları oldukça fazladır. Bunun yanı sıra dağlık bölgelerde tuz ve demir yatakları çok miktarda bulunmaktadır. Ülkede hayvancılıkta gelişmiştir domuz, koyun ve keçi yetiştirilmektedir.

Ülkenin ekonomisi tarıma dayalıdır neredeyse ekonominin tamamı tarıma dayalıdır bu tarım işlerini şahıslar devlet için yapar yani mahsulün asıl sahibi devlettir. Bu kadar büyük bir alanın var olmasına rağmen ülke içine neredeyse anca yetmektedir. Ülke dünyada makineleşme bakımından neredeyse ilk sıralarda yerini almıştır. Traktör yapımı ve lokomotif gibi büyük işler yapmaktadır.

BöcekBaşı: