Cumartesi , 4 Şubat 2023
samsun gezilecek yerleri

Samsun Gezilecek Yerler

Karadeniz’ in en büyük turizm merkezlerinden bir tanesi olan Samsun ili eski ve köklü bir tarihe sahip olan il olarak karşımıza çıkmaktadır. Karadeniz’ in en büyük şehri olan Samsun da hem yeşil alanlar hem de deniz turizmi oldukça önemlidir. Özellikle sahil şeridi bakımından gerek Karadeniz gerekse ülkemizin en önemli kenti konumunda bulunmaktadır.

Samsun kamp alanları ve gezilecek yerleri sizler için aşağıda tek tek sıraladık. Eğer ki Samsun’ a gelirseniz aşağıdaki alanları gezmeden Samsun’ dan gitmemenizi özellikle tavsiye ediyoruz.

Samsun Gezilecek Yerleri

Atatürk’ ün 19 Mayıs 1919 da atım attığı Samsun tarihi ve doğal güzellikleriyle turistleri kendisine çekmektedir. Gerek turizm firmaları gerekse bireysel olarak Samsun’ a geldiyseniz eğer ilk olarak sizlere Atatürk Parkı içerisinde ki Onur Anıtını ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

onur anıtı samsun
Onur anıtı ziyaretinden sonra Samsun da gezilebilecek yerler sırasıyla şu şekildedir;

Tütün İskelesi-Kurtuluş Yolu
Atatürk’ ün 19 Mayıs da karaya ilk adım attığı alana Kurtuluş yolu denilmiş ve bu alana sembolik Bandırma Vapuru yapılmıştır. Kent meydanına 300-400 metre mesafede bulunan Tütün İskelesi Samsun un sembolüdür.

Bandırma Vapuru Müzesi
Mustafa Kemal Atatürk’ ü Samsun’ a getiren Bandırma Vapurunun örneği yapılarak müze haline getirilmiş halidir. Samsun merkezde doğu park alanı içerisinde Bandırma Vapuru Müzesine ulaşabilirsiniz.

Amisos Tepesi
Samsun tarihini en iyi anlatan yer olarak Amisos Tepesinden bahsedebiliriz. Teleferik ve araç ile ayrı bir yolu bulunan alanda Helenistik Dönem’de yapılmış Baruthane Tümülüsleri bulunmaktadır. Bu alana tavsiyemiz teleferik ile çıkmanız ve teleferik alanında bulunan kafeteryada şehre kuş bakışı bakarak çayınızı yudumlamanız.

Tekkeköy Mağaraları
Samsun’ un merkez ilçelerinden bir tanesi olan Tekkeköy ilçesinde bulunan Tekkeköy Mağaralarının tarihinin MÖ. 15.000 ile MÖ. 60.000 yıllarına dayandığı belirtilmektedir. Bu tarihi mekanı Samsun’ a gelmişken gezmenizi önermekteyiz.

Batı Park Amazon Köyü
İlk kadın savaşçılar olarak bilinen Amazonlar için Samsun il merkezinde bulunan Batı Park içerisinde sembolik bir köy oluşturulmuş durumdadır. Amazonların Samsun Terme ilçesi çevresinde yaşadıkları düşünülmektedir.

Gazi Müzesi
Atatürk, Samsun’a ilk ayak bastığında Mıntıka Palas adıyla bilinen bir binada kalmış ve her Samsun ‘ a gelmesinde bu binada konaklamıştır. Bu bina 5 Ekim 1940 tarihinde Gazi Müzesi olarak ziyaretçilerini kabul etmeye başlamış ve il merkezinde İlkadım ilçesinde, Mecidiye Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Müze içerisinde Atatürk ün eşyaları, fotoğrafları ve belgeleri sergilenmektedir.

Kabaceviz Şelaleri
Samsun’ un en güzel doğal alanlarından bir tanesi de Kabaceviz şelaleridir. Şelaleler Çarşamba ilçesinde bulunuyor ve şelale çevresinde oto safari, dağcılık ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteler düzenlenmektedir.

Şahinkaya Kanyonu
Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bulunan Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı’nda gezi rotası ve bisiklet yolu bulunmaktadır. Kanyonda heybetli kayalar, seyir noktalarından görünen manzaralar dikkat çekmektedir. Kanyonda ayrıca tekne ile gezme fırsatının yanı sıra yürüyüş ve piknik yaparak bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Atakum Sahili
Samsun’ un en büyük merkez ilçesi olan Atakum denizle birlikte doğal bir güzellik oluşturmaktadır. Samsun merkeze gelen herkesin kesinlikle Atakum sahil şeridinde yürüyüş yapması ve denizi içine çekmesi önerilmektedir.
atakum sahili

Samsun Kamp Alanları

İl merkezi ve gerekse ilçelerinde bir çok kamp alanı bulunan Samsun ilimiz için sahil şeridi kamp için oldukça müsaittir. Deniz şeridinin yanı sıra yaylacılık bakımından da kamp alanları bulunan Samsun’ un kamp alanları şu şekildedir.

– Aktaş Yaylası

– Ladik Gölü

– Kocadağ Yaylası

– Küpecik Yaylası

– Akdağ
ladik akdağ

– Nebiyan Dağı
samsun nebiyan

– Kızılırmak Deltası

Hakkında admin

Türkiye il ve ilçelerine ait plaka, posta kodu, alan kodu olmak üzere ülkelere ait plaka ve posta kodları hakkında bilgi veren yazar.

İlginizi Çekebilir!

amasya plakası

05 Nerenin Plakası?

05 Nerenin Plakası? 05 Hangi İlin Plakası? 05 İlçe Plakaları Kaçtır? Amasya Plakası Kaçtır? Amasya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir