Perşembe , 2 Temmuz 2020
Ana Sayfa / Ülke Plaka Kodları / Sırbistan Uluslararası Plaka Kodu

Sırbistan Uluslararası Plaka Kodu

Sırbistan Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Sırbistan ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

Sırbistan uluslararası plaka kodu ”SRB” dir.

Avrupa kıtasında yer alan Sırbistan yaklaşık olarak 8milyon kişi nüfusa sahiptir. Ülkenin başkenti Belgrat’tır. Avrupa kıtasında yer almasından dolayı bölgenin iklim koşullarına benzer bir iklimin yaşandığını söylemek mümkündür. Karasal iklimin etkili olması kışların oldukça soğuk ve şiddetli olmasında büyük etken olmuştur. Kar yağışının şiddetli olarak yaşandığı ülke de kış aylarında hemen hemen her yerde soğuğu hissetmek mümkündür.

Sırbistan konum itibariyle komşu bulunduğu ülkelerle benzer kültürel özellikler göstermektedir. Aynı coğrafya da yaşayan devletlerin benzer özellikle göstermesi oldukça normaldir. Ülkenin başkenti Belgrad en tanınmış şehirleri arasında yer almaktadır.

Osmanlı Devleti döneminde Belgrad’ın alınması için bir çok sefer düzenlenmiştir. Bazı seferler kış mevsiminin yaklaşmasından dolayı iptal edilerek geri çekilmiştir. Farklı seferlerde de Belgrad kalesini aylarca esir alarak Sırplılara zor zamanlar yaşatmıştır. Belgrad’a girmeyi başaran Osmanlı Devleti Avrupa kıtasında kendisinden daha güçlü bir devlet olmamasından dolayı tüm ülkelerin dikkatini çekmektedir. Aynı zamanda 1.Dünya Savaşının ortaya çıkmasında Sırp Veliahtının öldürülmesi de büyük etkiye sahip olmuştur.

 • İlginizi Çekebilir...

  Almanya Uluslararası Plaka Kodu

  Almanya Uluslararası Plaka Kodu Nedir? Almanya ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir? Almanya uluslararası plaka kodu …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.