Cumartesi , 4 Şubat 2023
sud nerenin plakası

Sudan Plakası Nedir?

Sudan Plakası nedir?

Sudan Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Sudan ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

SUD Nerenin Plakası?

SUD hangi ülkenin plakası?

Sudan uluslararası plaka kodu ”SUD” dir.

Sudan Hakkında Genel Bilgilendirme

Sudan Afrika’da bulunan bir ülkedir. Ülkenin nüfusu 39,350,274kişidir. Ülkenin Başkenti Hartum dur. Ülkede okuma yazma bilen kişi sayısı azdır ve Hakim dil olarak Arapça konuşulmaktadır. Ülkenin kuzeyi ve doğusu birbirinden çok farklıdır. Ülkenin kuzeyi dağsız ve çölün başlangıcı varken doğusunda ise yılda birçok defa azalan ve çoğalan akarsular bulunmaktadır. Yağmurun yağmasıyla artan suların zaman zaman çekildiği görülmektedir.

Ülkede tropikal ormanları görmek mümkün olurken, bu ormanda bulunan birçok ağaç türünü görmekte mümkündür. Sudanın tropikal iklime sahiptir. Nem oranı düşükken yazları sıcak, kışları ise soğuk geçmektedir ve kış aylarında çok yağış görülmektedir. Ülkede hayvancılık geçim kaynağıdır. Kümes hayvanı daha çok yetiştirilirken, tropikal ormanlara sahip olan ülkede vahşi hayvan yoktur.

Nehir ve göller ülkenin geçim kaynağının tarım olmasında büyük önem taşımaktadır. Ülkenin nerdeyse herkes tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Ekonomiye can veren tarımsal faaliyet ise pamuktur. Ülke yetişen pamukları ihraç ederek ekonomiye katkı sağlamaktadır. Ülke yeraltı kaynakları bakımından da çok zengin olmamasıyla birlikte, demir, bakır ve krom barındırmaktadır.

Hakkında admin

Türkiye il ve ilçelerine ait plaka, posta kodu, alan kodu olmak üzere ülkelere ait plaka ve posta kodları hakkında bilgi veren yazar.

İlginizi Çekebilir!

amasya plakası

05 Nerenin Plakası?

05 Nerenin Plakası? 05 Hangi İlin Plakası? 05 İlçe Plakaları Kaçtır? Amasya Plakası Kaçtır? Amasya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir