X

Taksi Plakası Nereden Alınır

Günümüzün en kazançlı meslek grupları arasında yer alan taksicilik için gerekli olan en önemli etkenlerden bir tanesi elinizde taksi plakasının bulunmasıdır. Taksi plakanız olmadan trafiğe çıktığınız zaman korsan taksicilikten ötürü büyük miktarda para cezalarına ya da hapis cezasına maruz kalabilirsiniz. Bu sektöre yönelmek isteyenlerin aklındaki en büyük sorusu taksi plakası nerden alınır sorusudur. Taksi plakaları günümüzde hem rant yüzünden hem de ticari payının sektörde büyük olması yüzünden oldukça pahalıdır. Standart bir maaşla geçinen ya da büyük bir birikimi olmayan kişilerin taksi plakası alması oldukça güçtür. Ancak taksi plakalarının alıcıları da her zaman hazır konumdadır diyebiliriz. Yüksek sermaye ile iş kurmayı düşünenler bir şoför kiralayarak taksicilik mesleğine başlamış oluyorlar. Ticari taksi plakası sahibi olmak için sadece elinizde plakanın bulunması da yeterli olmuyor. 1986 yılında çıkmış olan 10553 sayılı Bakanlar Kurulu kanunu çerçevesinde piyasaya yeni bir ticari taksi sunmak için İçişleri Bakanlığı’ndan onay almak gerekiyor.

Ticari Taksi Plakası İçin Gerekli Olan Evraklar
Taksi plakası nasıl alınır ve başvuru için hangi belgeler gereklidir öğrenmek için aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz;
• İkamet adresinde bulunan muhtardan alınmış olan 6 adet resimli “3 senedir bu adreste ikamet etmektedir” yazısı bulunan mühürlü ikametgâh belgesi
• Muhtardan alınmış olan 3 tane nüfus cüzdanı sureti
• Meslek bölümünde şoför yazan, Şoförler odasından alınmış olan faaliyet belgesi
• Noterden alınmış tasdikli ehliyet ve kimliğin aslı
• Savcılıktan alınmış olan sabıka kaydı

Gerekli belgeleri ve izinleri tamamladıktan sonra taksi plakalarını plaka bayilerinden ya da galerilerinden satın alabilirsiniz.
Taksi plaka fiyatları illere göre değişiklik göstermektedir. İstanbul’da 600.000 TL gibi bir fiyata satılırken, Ankara’da 235.000 TL, İzmir’de ise 300.000 TL’ye satılmaktadır. Fiyatlar bu kadar yüksek olduğu için taksi plakaları hissedarlar ile de alınabiliyor. Taksi plakası alımı işlemleri bu şekilde gerçekleşmektedir.

BöcekBaşı:
Related Post