Çarşamba , 29 Kasım 2023
2022 trafik cezası ödeme

Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Trafik Kuralları’nı ihlal eden davranışlarda bulunduğunuzda, trafiğin düzenini bozmak ve emniyet şeridi kullanım koşullarını etmek gibi suistimal edici davranışlar gerçekleştirdiğiniz de trafik memurları tarafından size verilen ve devlete ödemeniz beklenen ceza türüne Trafik Cezası denir. 2002 yılında yayınlanan tüzük ile birlikte olay mahallinde suç işlenir işlenmez ceza o esnada yazılabilir.

Bazı trafik cezalarına sebebiyet verecek davranışlar:
* Yolun yapımı ve bakımı ile görevli kuruluştan izin almadan ve trafik akımı ile güvenliğini bozacak, karayolunu kullananlara ve araçlara zarar verecek veya yaya yollarını trafiğe kapatacak şekilde karayolu yapısında çalışma yapanlara 488,00 TL. para cezası (erken ödeme % 25 İndirimli 366 TL.) verilir. Tehlikeli durum ve engeller, bütün sorumluluk bunları yaratan kişilere ait olmak üzere zabıtaca kaldırılır, yapılan masraflar sorumlulardan tahsil edilir.

* Karayolu yapısı üzerine, trafiği güçleştirecek, tehlikeye sokacak veya engel yaratacak, trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek veya güçleştirecek şekilde bir şey atmak, dökmek, bırakmak vb, hareketlerde bulunmak ve karayolu yapısı ve güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar vermek, yerlerini değiştirmek veya ortadan kaldıranlara 652 TL. (erken ödeme % 25 İndirimli 489 TL.) para cezası ve araç sürücüsüne 10 ceza puanı verilir. Tehlike ve engeller, ilgili kuruluşlar ve zabıtaca ortadan kaldırılır, bozukluk ve eksiklikler yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşça derhal giderilir, zarar karşılıkları ve masraflar sorumlulardan tahsil edilir.

*Araçlarda, bulundurulması mecburi olan (çalışma yerini ve şeklini, kapasite ile diğer niteliklerini belirleyen plaka, ışık, renk, şekil, sembol ve yazı gibi) ayırım işaretlerini bulundurmayan sürücü ve varsa aracı işletenlere 144,00 TL. (erken ödeme ile % 25 İndirimli 108,00 TL.) para cezası ve 5 ceza puanı verilir. Araç trafikten men edilir. Aykırı durumda olan donanım ve yazılar, giderleri işletene ait olmak üzere söktürülür, sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

Trafik Cezası Nereye Ödenir ?
İlgili Veznelerden Ceza Ödemek; Vergi Dairesi, PTT Şubeleri ve Banka Şubeleri, trafik cezalarını ödemek için gerekli veznelere sahip kuruluşlardır. Bu kuruluşlara gidip ilgili memura trafik cezanızı ödemek istediğinizi belirtin. Ardından ilgili memur işlemleri başlatacaktır. Trafik cezanızı ödemede gecikirseniz %5 gecikme faizi ödemek zorunda kalırsınız. Eğer erken ödeme yaparsanız %25 indirimden faydalanabilirsiniz. Ödeme konusunda gecikirseniz erken ödeme indiriminden de yararlanamazsınız.

Hakkında admin

Türkiye il ve ilçelerine ait plaka, posta kodu, alan kodu olmak üzere ülkelere ait plaka ve posta kodları hakkında bilgi veren yazar.

İlginizi Çekebilir!

türkiye plakalar

Türkiye İl Plakaları Tam Liste

Türkiye’ de il plaka kodları veya Türkiye taşıt plaka kodları, ilk iki hanesi 27 Eylül …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir