Cumartesi , 27 Şubat 2021
Ana Sayfa / İl Alan Kodları / Tunceli Alan Kodu Kaçtır?

Tunceli Alan Kodu Kaçtır?

Tunceli Alan Kodu Kaçtır?

Tunceli Telefon Kodu Kaçtır?
tunceli

Tunceli alan kodu 428′ dir.

Tunceli ilimiz Doğu Anadolu Bölgemizde yer almaktadır. Karasal iklimin hüküm sürdüğü bir coğrafyada bulunan Tunceli, karasal iklimin tüm karakteristik özelliklerini sergilemektedir. Kışları yoğun kar yağışına sahne olurken, yaz aylarında ise nispeten serin bir hava yaşanmaktadır. Kış aylarında aylarca kar altında kalan şehir, ilk bahardan itibaren karların erimesiyle çimenliklerle kaplanır.

El dokuması “heybe” işlemeciliği halen devam etmektedir. El emeği göz nuru bir sürecin sonunda kendine özgü tasarımıyla birçok heybe modeline rastlamanız mümkündür. İklime uygun yetiştiricilik faaliyetleri ile halk geçimini hem hayvancılık hem de tarımdan sağlamaktadır. Üzüm üretiminin oldukça yaygın olduğu yöre de buna paralel olarak pekmez üretimi de en doğal koşullarda gerçekleştirilmektedir.

Ekmeğin en doğal haliyle karşımıza çıktığı tandır fırınlarını Tunceli’de oldukça yaygın olarak görmek mümkündür. Uzun süre kar altın bulunan şehir de ekmek oldukça önemlidir ve neredeyse her evde kış gelmeden önce büyük bir hazırlıkla ekmek yapılır ve kışa hazırlıklar tamamlanır.

  • İlginizi Çekebilir...

    Vodafone Bilinmeyen Numaraları Öğrenme

    Merhaba arkadaşlar bir çok telefon kullanıcısının en çok merak ettiği şeylerden bir tanesi de bilinmeyen …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir