X

Tunus Telefon Kodu

Tunus Telefon Kodu Kaçtır?

Tunus ülke telefon kodu kaçtır?

Tunus telefon kodu +216′ dır.

Tunus ülkesi konum olarak Kuzey Afrika’da yer alan bir ülkedir. Ülkede yaşayan insanların tahmini sayısı 10 milyon kişidir. Ülkede Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Tarıma elverişli alanlar bulunmaktadır. Tarıma elverişli alanlarda yetişen mahsuller turunçgiller ve çokça bulunan zeytindir. Güney kesimleri oldukça az yağmur almaktadır. Ülkenin iç kesimleri oldukça serindir.

Ülkede ormanlar azdır. Çok sık ve gür ormanlar bulunmaktadır. Ülkede bulunan yer altı kaynakları oldukça zengindir. Petrol yataklarının olması ekonomiyi canlandırmış ve katkı sağlamıştır. Petrolün ekonomiye olan katkısı sebebiyle yaşayan insanların refah düzeyi yüksektir. Diğer yeraltı kaynakları ise demir, kurşun ve fosfattır. Petrol kaynaklarının çok olması sebebiyle, petrol bulunan ülkeler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Petrolün yanı sıra ülkede yaşayan insanların geçim kaynağı tarımdır. Yaşayan insanların neredeyse yarısı tarımla uğraşmaktadır. Sanayileri oldukça gelişmiş olup, tekstil, konserve ve yiyecek kollarından oluşmaktadır. Ülke ulaşım bakımından demir yolu, kara yolu ve dört büyük limandan oluşmaktadır. İthalat ve ihracatın büyük bir kısmı bu limandan yapılmakta olup, demir yolu da kullanılmaktadır.

BöcekBaşı: