X

Türkmenistan Telefon Kodu

Türkmenistan Telefon Kodu Kaçtır?

Türkmenistan ülke telefon kodu kaçtır?

Türkmenistan telefon kodu +993′ dür.

Türkmenistan ülkesinin başkenti Aşkabad’dır. Yasalarca kabul edilen resmi dil Türkmencedir. Konuşulan diller arasında Rusça da bulunmaktadır. Ülkede yaşayan halkın neredeyse tamamı Müslümandır fakat başka dinlere mensup insanlar da yaşamaktadır. Ülke konum olarak Orta Asya’da bulunan bir devlettir. Ülkenin iklimi karasal iklimdir. Yazları çok sıcak ve kurak geçerken kışları ise oldukça soğuk geçmektedir.

Kışların çok soğuk olması sebebiyle tarıma elverişli alanlara ekilen mahsullerin donması sebebiyle kışları tarımın yapılması zor olmuştur. Ovalar ve ırmak kenarlarında yapılmaktadır. Tarımdan elde edilen gelir yaşayan insanlar için geçim kaynağı olurken ekonomiyi de ayakta tutan bir etken olmuştur. Pamuk elde edilen tarım mahsullerinden dir. Hurma, zeytin ve incir yetiştirilen bir diğer mahsulleridir.

Nüfusu oldukça az olan bir ülkede yaşayan insan sayısı 6 milyon kişiye yakındır. Ülkede bulunan yer altı kaynaklarının zengin olması petrol gibi yaşayan halkın yaşam kalitesini arttırmış ve bunların yanı sıra, ekonomiye de büyük ölçüde katkı sağlamıştır. İhraç edilen petrol ülke için sanayiyi de geliştirmiş olup, bulunan petrol işlenerek ihraç edilmektedir.

BöcekBaşı: