Çarşamba , 22 Kasım 2023
ürdün plaka kodu

Ürdün Plakası Nedir?

Ürdün Plakası nedir?

Ürdün Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Ürdün ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

HKJ Nerenin Plakası?

HKJ hangi ülkenin plakası?

Ürdün uluslararası plaka kodu ”HKJ” dir.

Ürdün Hakkında Genel Bilgilendirme

Ürdün Orta Doğuda yer alan bir devlettir. Ülkenin nüfusu 6,607,000 kişidir. Resmi dili Arapçadır. Yaşayanların büyük bir kısmının dini inancı İslam dır. Başkenti Amma dır. Ülkenin toprakları çöl olup batı kesimlerinde verimli topraklar bulunmaktadır. Ülkenin sınırı patlamış olan yanar dağının lavlarıyla kaplıdır.

Ülkede Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Kışları soğuk ve yağışlı geçerken yazları ise sıcak ve kuraktır. Ülkenin büyük bir kısmı çöllerle kaplı olduğu için bitki örtüsü yok diyebilir. Yer altı kaynaklarının en önemlisi ise fosfattır. Yer altı kaynaklarında petrol olmadığı için ülke petrol konusunda dışa bağlıdır. Çöl olduğu için verimli topraklarda yetişen tahıl ürünleri de ülkede yaşayan vatandaşlara yetmemektedir.

Hayvancılıkta az da olsa ülkede yapılmaktadır. Koyun, keçi ve deve yetiştirilebilir. Ülkede tekstil ve gıda sanayisi gelişmiş durumdadır. Ülkeye gelen turistler ekonomik açıdan ülkeye büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Ülkede bir erkeğin dört kadınla evlenmesi yasal olarak mümkün fakat şehirde bunu uygulayan yoktur. Kırsal kesimlerde olabilir. Yemek kültürlerinde ise humus yok meşhur bir yemektir.

Hakkında admin

Türkiye il ve ilçelerine ait plaka, posta kodu, alan kodu olmak üzere ülkelere ait plaka ve posta kodları hakkında bilgi veren yazar.

İlginizi Çekebilir!

manavgat şelalesi giriş ücreti

Manavgat Şelalesi 2023 Giriş Ücreti Ne Kadar?

Ülkemiz doğal güzellikler bakımından oldukça zengin bir coğrafyada yer almaktadır. Türkiye’ de bulunan 7 bölgenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir