Pazar , 7 Mart 2021
Ana Sayfa / Ülke Plaka Kodları / Ürdün Uluslararası Plaka Kodu

Ürdün Uluslararası Plaka Kodu

Ürdün Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Ürdün ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

Ürdün uluslararası plaka kodu ”HKJ” dir.

Ürdün Orta Doğuda yer alan bir devlettir. Ülkenin nüfusu 6,607,000 kişidir. Resmi dili Arapçadır. Yaşayanların büyük bir kısmının dini inancı İslam dır. Başkenti Amma dır. Ülkenin toprakları çöl olup batı kesimlerinde verimli topraklar bulunmaktadır. Ülkenin sınırı patlamış olan yanar dağının lavlarıyla kaplıdır.

Ülkede Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Kışları soğuk ve yağışlı geçerken yazları ise sıcak ve kuraktır. Ülkenin büyük bir kısmı çöllerle kaplı olduğu için bitki örtüsü yok diyebilir. Yer altı kaynaklarının en önemlisi ise fosfattır. Yer altı kaynaklarında petrol olmadığı için ülke petrol konusunda dışa bağlıdır. Çöl olduğu için verimli topraklarda yetişen tahıl ürünleri de ülkede yaşayan vatandaşlara yetmemektedir.

Hayvancılıkta az da olsa ülkede yapılmaktadır. Koyun, keçi ve deve yetiştirilebilir. Ülkede tekstil ve gıda sanayisi gelişmiş durumdadır. Ülkeye gelen turistler ekonomik açıdan ülkeye büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Ülkede bir erkeğin dört kadınla evlenmesi yasal olarak mümkün fakat şehirde bunu uygulayan yoktur. Kırsal kesimlerde olabilir. Yemek kültürlerinde ise humus yok meşhur bir yemektir.

  • İlginizi Çekebilir...

    Almanya Uluslararası Plaka Kodu

    Almanya Uluslararası Plaka Kodu Nedir? Almanya ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir? Almanya uluslararası plaka kodu …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir