X

Yemen Uluslararası Plaka Kodu

Yemen Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Yemen ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

Yemen uluslararası plaka kodu ”YEM” dir.

Yemen Arap Yarım adasında bulunan bir devlettir. Ülkenin yaklaşık nüfusu 26,183,676kişidir. Başkenti San’adır. Ülkenin büyük bir kısmı Müslümandır. Diğer inançlara sahip olan insanlarda yaşamaktadır. Ülkede okuma yazma bilen sayısı azdır bununla birlikte ülke çöl iklimine sahiptir ve zaman zaman fırtınalar çıkmaktadır.

Ülkede tarım alanı çok olmamakla birlikte üretilen tahıl ürünleri pamuk, hurma, muz ve kahvedir. Hayvancılıkta geçim kaynağıdır bu ülkede yetişen hayvan sığır ve devedir. Muson yağmurları sayesinde yağan yağmurlar ülkeyi yeşile bürümesiyle hayvancılıkta canlanmaktadır. Ülkenin yer altı kaynakları petrol olduğu için ülke ekonomisi iyi durumdadır. Pamukta önemli ihracat ürünlerindendir.

Ülkede sanayi tekstil yönünden gelişmektedir. Ülkede kurutuluş balık, hayvan derisi bir diğer önemli ihraç kaynakları arasında yerlerini almıştır. Ülkenin ekonomisi oldukça iyidir petrol, tarım ürünleri ihraç etmesiyle ekonomi ayakta durmaktadır fakat ülkenin yolları yok denecek kadar azdır ve kotudur. Yemene ulaşım eşek ve katırlarla yapılmaktadır asfalt yollar yoktur. Ülkede hava alanı ve demir yolu da yoktur. Limanı önemlidir fakat yine de hayvansal güce ihtiyaç duyulmaktadır.

BöcekBaşı:
Related Post